Erik Dondurucuda Nasıl Saklanır
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Erik Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Erik dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Erik, sevilen bir meyve olup ekşi, tatlı, yeşil, siyah ve daha birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu güzel meyve komposto ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır. Manavdan ya da pazardan aldığınız eriği uzun süre muhafaza etmek isterseniz bunun için doğru yöntemi uygulamanız gerekmektedir. Eriğin taze bir şekilde muhafaza etmek için bunu dışarıda bırakmak yerine buzdolabına koymanız gerekmektedir. Buzdolabında erik 2 ay kadar taze bir şekilde muhafaza edilebilir. Bu süreyi uzatmak isterseniz eriği derin dondurucuda saklamanız gerekmektedir. Bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler aşağıda verilmiştir.

Erik Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Erik kompostosu ve marmeladını sık tüketiyorsanız mevsiminde taze ve ucuz olduğu dönemde erik alarak bunu daha sonra kullanmak için dondurucuda saklayabilirsiniz. Daha önceden bu yöntemi denemiş olanlar, yeşil erik dondurucuda nasıl saklanır? diye merak edebilirler. Bunun için ilk olarak yeşil erikleri güzelce yıkamalı ve kurutmalısınız. Erikleri derin dondurucuya koymak için plastik saklama kabı ya da buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Bu konuda kolaylık olması için buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Yıkadığınız yeşil erikleri tek kullanımlık olarak ayırdıktan sonra bunları buzdolabı poşetine koyun. Poşetin içindeki havayı aldıktan sonra bunun ağzını kapatın ve poşetin üzerine tarihi yazarak bunu derin dondurucuya koyun.

Yeşil Erik
Yeşil Erik

Dondurucuya eriği bütün olarak koyabileceğiniz gibi isterseniz iri parçalar halinde ya da püre olarak da koyabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta erikleri yıkadıktan sonra güzelce kurutmak ve hava almayacak şekilde poşetledikten sonra dondurucuya kaldırmak. Derin dondurucuda muhafaza edeceğiniz erikler ezilmemiş, taze ve çürüksüz olmalıdır. Aksi halde tüm emeğiniz boşa gidecek ve erikler çürüyerek ziyan olacaktır. Böyle bir sorun yaşamamak için bu konuda dikkatli olmalısınız.

Siyah Erik
Siyah Erik

Dondurucudan çıkardığınız erikleri buzdolabının alt kısmında bekleterek çözülmelerini sağladıktan sonra kullanabilirsiniz. Erik dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edenler için bu sorunun cevabını da verelim. Eriği uygun şekilde plastik saklama kabı ya da buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuya kaldırırsanız, 10 ay boyunca taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Yazımızda paylaştığımız pratik bilgileri uygularsanız erikleri dondurucuda bozulmadan ve karlanmadan güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda şeftali muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız şeftali dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: