Çorba Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Çorba Dondurucuda Nasıl Saklanır

Çorba dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenerek artık siz de pişirdiğiniz çorba fazla geldiğinde bunu çöpe atmak yerine güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Çorba her mevsim tüketilen bir yemek çeşididir. Bakliyat, et, sebze ve daha farklı malzemeler kullanılarak yapılan çorba çeşitleri bulunmaktadır. Bazen pişirdiğimiz çorbanı hepsini tüketmek mümkün olmaz. Ertesi gün de başka yemek pişirildiği için çorba buzdolabında unutulur ve böyle bir durumda da bozulan çorbayı çöpe atmak zorunda kalabiliriz. Bu tür israfların önüne geçmek için ihtiyacımız kadar çorba pişirmeye dikkat etmeliyiz. Yine de artan çorba olursa bunu uygun şekilde saklayarak bozulmasını önlemeliyiz. Bu yazımızda bahsedeceğimiz pratik bilgiler sayesinde çorbayı uzun süre bozulmadan, güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Çorba Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Pişirdiğiniz çorbanın hepsini tüketemediğiniz zaman bunu dışarıda bekletmemelisiniz. Artan çorbayı buzdolabının soğutucu bölmesinde 2 gün bozulmadan saklamanız mümkün. Eğer 2 günden daha uzun süre saklamak isterseniz o zaman çorbayı derin dondurucuya koymanız gerekmektedir. Bunun için doğru yöntemi uygularsanız 6 aya kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Deri dondurucuya koyacağınız çorba sıcak olmamalıdır. Bunun için ilk olarak çorbayı oda sıcaklığında bekletmeli ve sonrasında buzdolabında biraz soğuttuktan sonra dondurucuya koymalısınız. Uzun süre oda sıcaklığında bekletmeniz yemeğin bozulmasına neden olabileceğinden oda sıcaklığında bekletme süresi yazın 1, kışın da 2 saati geçmemelidir. Soğuyan çorbayı derin dondurucuya koymak için cam kavanoz kullanmamalısınız. Bunun yerine saklama kabı ya da dayanıklı poşetler kullanmanız gerekmektedir.

Çorba Saklama Kabında Dondurucuya Nasıl Koyulur?

Derin dondurucuda çorba saklamak isterseniz bunun için en ideali saklama kabı kullanmaktır. Soğuk çorbayı kabın içine koyduktan sonra kapağını hava almayacak şekilde kapatın. Kabın üzerine tarihi yazdığınız bir kağıt yapıştırdıktan sonra bunu dondurucuya koyabilirsiniz. Her ne kadar saklama kabı bu iş için ideal olsa da dondurucuda fazla yer kaplayabilir. Yer tasarrufu sağlamak için dayanıklı ve içindeki sıvıyı sızdırmayacak yapıda poşetler kullanabilirsiniz.

Çorba Buzdolabı Poşetinde Dondurucuya Nasıl Koyulur?

Dondurucuya gıda koymak için genelde buzdolabı poşeti kullanılmaktadır. Bu poşetler hem yer tasarrufu sağlamakta hem de ağızları iyice kapatıldığında içindeki gıdalar bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Çorbayı oda sıcaklığında beklettikten sonra bunu buzdolabı poşetine koyun ve poşetin ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Sonrasında üzerine tarihi yazdığınız bir kağıt yapıştırarak dondurucuya koyabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamak için bu poşetlerin üzerine başka bir şey koymamaya dikkat etmelisiniz.

Çorba Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Bu yöntemi ilk defa uygulayacak olanlar, çorba dondurucuda kaç ay saklanır? sorusunun cevabını da öğrenmek isteyebilirler. Yemeği uygun şekilde saklama kabı ya da buzdolabı poşetine koyarsanız yaklaşık 6 ay boyunca bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Çorbanın saklama süresi bunun içinde bulunan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. İçinde et, süt ve krema bulunan çeşitler daha çabuk bozulacağı için bunlar dondurucuda muhafaza edilse bile mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir. Dondurucudan çıkardığınız çorbayı bir tencereye boşalttıktan sonra bunu kısık ateşte ya da mikrodalgada ısıttıktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Pişirdiğiniz çorbanın kıvamı çok sulu olduysa unun kıvamını ayarlamak için daha önce paylaştığımız, çorba nasıl koyulaştırılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir