Un Kurabiyesi Kaç Derecede Pişer?

Un Kurabiyesi Kaç Derecede Pişer

Un kurabiyesi kaç derecede pişer bunu öğrenerek siz de evde pastaneden aldığınız gibi lezzetli ve tam kıvamında bir kurabiye yapabilirsiniz. Un kurabiyesi lezzet ve kıvam bakımından diğer kurabiye çeşitlerinden biraz farklıdır. Hafif kızarık ve üzerindeki pudra şekeri ile de farklı bir görünüme sahiptir. Ağızda dağılan ve lezzeti ile tadanlardan tam not alan bir un kurabiyesi yapmak isterseniz doğru malzemeleri uygun oranda kullanmalı, pişirme süresi ve fırın ısısına dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler sayesinde siz de çay saatlerinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Un Kurabiyesi Kaç Derecede Pişer?

Az malzeme ile enfes bir kurabiye pişirmek isteyenlerin tercihi olan un kurabiyesini yapmak oldukça kolaydır. Yapacağınız hamur işinin kıvamı lezzetini de etkileyeceği için un kurabiyesinin pişme ısısı da son derece önemlidir. Yumuşak bir kurabiye pişirmek için fırın ısısının düşük olması gerekirken, kıtır bir kıvamda olması için de fırın ısısını yüksek tutmanız gerekmektedir. Yapacağınız kurabiyenin her yerinin eşit bir şekilde pişmesi için tepsiyi fırına koymadan önce ön ısıtma yapmayı unutmayın. Aksi halde kurabiyelerin kenarları pişerken orta kısımları çiğ kalabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için fırını önceden ısıtmalısınız. Bu kurabiyeyi 200 ila 160 derece arasında pişirmeniz mümkün. Fırını 200 derece ısıya ayarlarsanız 10 ila 15 dakika arasında kurabiyeler pişecektir. 160 derece fırında ise bu süre 25 dakikaya kadar çıkabilir.

Un kurabiyesi verilen tariflerde genelde önceden ısıtılmış 160 derece fırında pişirilmektedir. Un kurabiyesinin üzeri hafifçe kızardıktan sonra fırın kapatılmalı ve tepsi fırında bekletilmeden çıkarılmalıdır. Eğer tepsiyi fırından çıkarmazsanız içindeki ısı nedeni ile kurabiyeler bir süre daha pişmeye devam edeceği için üzerleri gereğinden fazla kızarabilir hatta yanabilir.

Bu yazımızda sizlerle un kurabiyesi kaç dakikada pişer ve kurabiyenin pişme ısısı hakkında bilgiler paylaştık. Uygulayacağınız tarifte verilen pişme ısısı ve süresine uymanız gerekmektedir. Eğer bu konuda herhangi bir bilgi verilmemişse önceden ısıtılmış 160 derece fırında 20 ila 25 dakika arasında pişirmeniz yeterli olacaktır. Evde sevdikleriniz içiz lezzetli bir kurabiye pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız un kurabiyesi nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir