Mobilyadaki Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyadaki Bant Lekesi Nasıl Çıkar

Mobilyadaki bant lekesi nasıl çıkar? diye merak ediyorsanız bu konudaki pratik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Evimizin dekorunu tamamlayan mobilyalarda oluşan lekeler oldukça can sıkıcıdır. Özellikle de bant lekesi gibi yapışkan lekeleri çıkarmak bir hayli zordur. Siz de mobilyalarınızda oluşan bant lekelerinden şikayetçi iseniz yazımızda paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Mobilyadaki Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Bant lekesini çıkarmak için bunları kazımak sıkça kullanılan bir yöntemdir fakat böyle bir uygulama mobilyaların yüzeyine zarar verebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için lekeleri kazımak yerine yumuşatarak ya da nemlendirerek çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bant lekesinin yapışkan özelliğini kaybetmesi için genelde kimyasal kullanılır. Kullanılacak olan kimyasalın mobilyaya zarar vermeyecek yapıda olması son derece önemlidir. Bant lekesini çıkarırken mobilyayı çizmemek ve zarar vermemek için doğru yöntemi ve uygun malzemeleri kullanmak gerektiğini unutmayın.

Fön Makinesi ile Bant Lekesini Çıkarmak

Mobilyada oluşan bant lekesini çıkarmak için bunu yumuşatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için fön makinesi kullanılabilir. Fön makinesini bant lekesinin olduğu bölgeye belirli aralıklarla tutarak, sıcak havanın bant lekesini yumuşatmasını sağlayabilirsiniz. Leke yumuşadıktan sonra bölgeyi nemli bir bez ile silin ve buna leke tamamen çıkana kadar devam edin.

Sirke ile Bant Lekesini Çıkarmak

Salatalara lezzet katan sirke mobilyalarda oluşan bant lekelerini çıkarma konusunda da bize yardımcı olabilir. Bunun için tek yapmanız gereken bir kağıt havluyu sirke ile ıslatmak ve bunu lekenin olduğu yere koymak. Bu şekilde bir süre beklediğinizde bant lekesi yumuşayacağı için yapışkan özelliğini kaybedecektir. Son olarak lekeli yeri hafif nemli bir bez ile fazla baskı uygulamadan silerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Aseton ile Bant Lekesini Çıkarmak

Oje çıkarmak için kullanılan aseton mobilyadaki bant lekesini çıkarmak için de işinize yarayabilir. Kaplamalı ve vernikli mobilyalarda oluşan bant lekeleri için bir parça pamuğa aseton dökün. Daha sonra asetonlu pamuğu lekeli bölgenin üzerine hafifçe bastırarak, yaymadan silin. Uygulama bölgesini deterjan ile silerek temizleyebilirsiniz.

Gaz Yağı ile Mobilyadaki Bant Lekesini Çıkarmak

Mobilyada oluşan bant lekesini çıkarmak için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birisi de bölgeye gaz yağı uygulamaktır. Günümüzde gaz yağı bulmak biraz zor olabileceği için aynı işlemi zeytinyağı ile de yapabilirsiniz. Bir sünger ya da pamuk yardımı ile lekenin üzerine zeytinyağı sürün. 10 dakika kadar lekenin yumuşaması için bekledikten sonra uygulama bölgesini mikrofiber bez ile silin. Uygulama sonrasında bölgede kalan yağ kalıntılarını da temizlemeyi unutmayın. Bunun için tek yapmanız gereken bölgeyi bulaşık deterjanı ile köpürtülmüş su ile temizledikten sonra güzelce kurulamak.

Bu yazımızda mobilyadaki bant lekesi için uygulayabileceğiniz en güvenilir ve etkili yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu tür bir sorun yaşadığınızda mobilyanıza zarar vermeyecek yöntemleri, doğru bir şekilde uygulayarak rahatsızlık veren bu durumdan kurtulabilirsiniz. Klozette oluşan sarı lekelerden kurtulmak isterseniz daha önce paylaştığımız klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.