Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır
Nedir,  Pratik Bilgiler

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Silikon tabancası nasıl kullanılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde hobi çalışmaları yaparken ya da bazı yerleri yapıştırırken işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Silikon, sadece yapıştırma işleminde değil aynı zamanda dolgu işleminde kullanılmaktadır. Silikon yapıştırıcının sıcak ve soğuk olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan sıcak silikon yapıştırma amacı ile kullanılırken soğuk silikon hem yapıştırma hem de dolgu yapmak için kullanılmaktadır. Biz bu yazımızda sizlerle sıcak silikon tabancası kullanımı hakkında pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Silikon, koku yapmayan ve iz bırakmayan orta derece bir yapıştırıcıdır. Silikon ile yapıştırma yaptığınızda herhangi bir yanlışlık yaparsanız bunu geride leke kalmadan çıkarma imkanınız vardır. Daha önceden bu yapıştırıcıyı kullanmayanlar, sıcak silikon tabancası nasıl kullanılır? diye merak edebilirler. Silikon tabancası, içine silikon mumu konularak çalışır. Tabancanın içinde eriyen mum tetiğe basılarak istenen yere rahatlıkla sürülebilir. Silikon tabancanız yoksa hobi malzemeleri satan yerlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Evde yapacağınız hobi çalışmaları için orta büyüklükte bir silikon tabancası almanız yeterlidir.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır-1
Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır-1

Silikon tabancasını kullanmaya başlamadan önce tabancayı fişe takarak ısınmasını sağlamalısınız. Bu şekilde sıcaklığın etkisi ile silikon mum eriyerek kullanıma hazır hale gelecektir. Silikon mumu elinize alın ve tabancanın arkasındaki yuvaya yerleştirin. Sonrasında mum tabancanın içine iyice girene kadar tetiğe basın. Silikon mumun tabancada erimesi için fişe taktıktan sonra 5 dakika bekleyin. Tabancanın tetiğine bastığınız zaman mum kolay bir şekilde çıkıyorsa kullanıma hazırdır.

Sıcak Silikon Tabancası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Silikon tabancasının kablolu ya da kablosuz modelleri bulunmaktadır. Alacağınız silikon tabancasının kalitesi kadar özellikleri de önemlidir. Bu tabancaların açıp kapama düğmesi olanları kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır. Tabancayı kullanmaya ara verdiğiniz zaman işinizi kolaylaştırması için metal dayanağı olan modelleri tercih edebilirsiniz. Bazı silikon tabancaları sadece kendi silikon mumu ile çalışmakta bazıları ise farklı silikon mumları ile de çalışabilmektedir. Ürünü alırken bu özelliğine de dikkat etmelisiniz. İyi bir silikon tabancasının içine koyulan silikon mumu kısa sürede eritmesi gerekmektedir.

Sıcak Silikon Tabancası ile Neler Yapıştırılabilir?

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır-2
Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır-2

Sıcak silikon tabancası ile kağıt, karton, deri, ahşap, kumaş, metal, plastik, cam ve porselen yaptırabilirsiniz. Evde yapacağınız eva ve keçe tasarım çalışmalarında silikon tabancası kolay kullanımı ile çok işinize yarayabilir.

Sıcak Silikon Tabancası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcak silikon tabancasını verimli bir şekilde kullanmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Kullanım sırasında silikonun cildinize temas etmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Kablolu tabanca kullanıyorsanız sıcak silikon tacancanın kablosunu eritebileceği için silikonun kabloya akmaması konusunda özenli davranmalısınız.
  • Tabancayı kullanırken bunun ucu sıcak olacağı için elinize değmemesine dikkat etmeli ve tabancayı yanıcı bir nesnenin üzerine de koymamalısınız.
  • Silikon ile yapıştırdığınız yer henüz sıcak olabileceği için hemen dokunmamalısınız.
  • Sıcak silikon tabancasını kullanamadığınız zaman fişini çekmeyi unutmamalısınız.

Bu yazımızda sizlerle silikon tabancası kullanımı hakkında bilgiler paylaştık. Sıcak silikon tabancası almayı düşünüyorsanız ya da yeni aldığınız silikon tabancasını nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Evde dekoratif süs tasarımı yapmak isterseniz bu iş için en sık kullanılan malzemelerden birisi olan eva hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için daha önce paylaştığımız eva nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: