Karışık Sebze Kızartması Nasıl Yapılır?

Karışık Sebze Kızartması Nasıl Yapılır

Karışık sebze kızartması nasıl yapılır bunu öğrenerek evde lezzetli bir yemek pişirebilirsiniz. Karışık sebze kızartması; patates, patlıcan, kabak ve biber gibi sebzelerin yağda kızartılması ile yapılır. Bu yemeğe lezzet katmak için üzerine domates ve sarımsak ile hazırlanan bir sos dökülür. En üste de yoğurt dökülerek ortaya harika bir lezzet çıkar. Sebze kızartmasını yalnızca tek sebze ile yapmak yerine birkaç sebzeyi bir arada kızartarak daha lezzetli bir yemek yapabilirsiniz. Karışık sebze kızartması yapmak isterseniz lezzet sırrını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karışık Sebze Kızartması Nasıl Yapılır?

Kızartma sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Yaz aylarında taze sebzeler kullanılarak yapılan kızartma öğlen ve akşam yemeklerinde sıkça tercih edilmektedir. Aile bireylerine sebze yedirmekte zorlanıyorsanız karışık sebze kızartması yaparak onların da sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Sebzeleri kızartmak için bol yağ kullanmalısınız. Kızartma yapacağınız tava derin olmalı. İsterseniz bu iş için tencere de kullanabilirsiniz. Tavaya koyduğunuz yağ iyice kızdıktan sonra sebzeleri kızartmaya başlamalısınız. Bu şekilde hem sebzeler daha kısa sürede kızarır hem de daha az yağ çeker. Evde lezzetli bir yemek yapmak isterseniz aşağıda 4 kişilik karışık sebze kızartması tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane orta boy patates
  • 3 tane patlıcan
  • 3 tane kabak
  • 4 tane biber

Domates sosu için;

  • 3 tane domates
  • 2 diş sarımsak
  • Tuz

Kızartmak için; 

  • Sıvı yağ

Servis için;

  • 1 kase yoğurt

Karışık Sebze Kızartması Yapımı

Kızartma yapmaya başlamadan önce tüm sebzeleri güzelce yıkayın. Daha sonra patlıcanların kabuğunu alacalı olarak soyup bunları halka şeklinde doğrayın. Kabakları da halka halka doğrayın. Patatesleri yuvarlak ya da parmak şeklinde doğrayın. Biberlerin sapını bıçak ile kestikten sonra bunları birkaç parçaya bölün.

Domates sosu için bunları yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Daha sonra rendeleyin ya da küçük küpler halinde doğrayın. Sarımsakların da kabuğunu soyun ve bunları bıçak ile ince bir şekilde doğrayın. Tüm bu hazırlık aşamasının ardından karışık sebze kızartması yapımına başlayabilirsiniz.

Kızartma yapmak için derin bir tava ya da tencere kullanmanız gerekmektedir. Tavaya sıvı yağı alın ve yağ iyice kızana kadar bekleyin. Yağ kızdıktan sonra sırasıyla; patates, kabak ve patlıcanları kızartın. Kızartma yaptığınız yağdan birkaç kaşık alarak domates sosunda kullanmak için kenarda beklemeye alın. Tencerede kalan yağ ile biberleri de kızartın.

Küçük bir tavanın içine ayırdığınız yağı alın. Rendelenmiş domates ve sarımsakları tavanın içine alın. Biraz tuz ekerek bunları sos kıvamına gelene kadar kaynatarak ocağın altını kapatabilirsiniz.

Karışık sebze kızartması yapımı bu şekilde olup, kızarttığınız sebzeleri servis tabağını alarak üzerine domates sosu dökebilirsiniz. Yoğurdu biraz sulandırdıktan sonra bunu da kızartmanın üzerine dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Patlıcanı tek başına kızartmak isterseniz daha önce paylaştığımız unlu patlıcan kızartması nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir