Mayalı Hamur Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mayalı Hamur Dondurucuda Nasıl Saklanır

Mayalı hamur dondurucuda nasıl saklanır bunu öğrenerek acil durumlarda hamur yoğurmakla uğraşmadan kolay bir şekilde pişi, gözleme ve poğaça yapabilirsiniz. En sevilen hamur işlerinden olan poğaça, pişi ve gözleme mayalı hamur ile yapılmaktadır. Önceden mayalı hamur hazırlayarak bunu derin dondurucuya koyup daha sonra kullanabilirsiniz. Bu şekilde her zaman elinizin altında hazır mayalı hamur bulunabilir. Mayalı hamuru derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Mayalı Hamur Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sebze, meyve ve daha birçok gıdayı derin dondurucuda uzun süre taze olarak saklayabiliriz. Bunların yanı sıra hazırladığınız mayalı hamuru da dondurucuya koyarak daha sonra kullanmak üzere muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde sabah kahvaltısı ya da sahurda yemek için poğaça, pişi ya da gözleme gibi hamur işlerini kolayca hazırlayabilirsiniz. Sabahları sıcak bir poğaça ya da pişiye hayır demek pek kolay değildir. Mayalanarak yapılan bu tür hamur işlerini yoğurmak ve mayalamak biraz zaman aldığı için dondurucuda mayalanmış hamur bulunması bu konuda avantaj sağlamaktadır. Tek yapmanız gereken mayalı hamur hazırlamak ve bunu tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak, hava almayacak şekilde buzdolabı poşetine koymak. Poşetlediğiniz ve dondurucuya kaldırdığınız mayalı hamuru ihtiyacınız olduğu zaman dondurucudan çıkararak lezzetli poğaça, pişi ya da gözlemeler yapabilirsiniz.

Mayalı Hamur Tarifi

Derin dondurucuya koymak için mayalı hamur hazırlamak isterseniz aşağıda paylaşacağımız mayalı hamur tarifi bu konuda işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1,5 paket instant toz maya
  • 1,5 kilo un

Mayalı Hamur Yapımı

Mayalı hamur için kullanacağınız süt ılık olmalıdır. Bu nedenle hamuru hazırlamaya başlamadan önce sütü biraz ısıtarak ılımasını sağlamalısınız. Suyun da aynı şekilde ılık olması gerekmektedir. Yoğurma kabının içine toz maya, ılık süt ve toz şekeri alın. Bunları güzelce karıştırarak mayanın erimesini sağlayın. Daha sonra malzemelerin içine tuz ve suyu ilave ederek, azar azar un ekleyin. Yumuşak kıvamlı bir hamur elde edene kadar un ekleyip güzelce yoğurun.

Mayalı hamuru bu şekilde hazırladıktan sonra bunu tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatarak bekletmeden derin dondurucuya kaldırın. Mayalı hamuru kullanacağınız zaman akşamdan dondurucudan çıkarırsanız sabaha kadar hem çözünür hem de mayalanmış olur. Mayalı hamuru buzdolabında muhafaza etmek isterseniz yaş maya kullanarak hazırladığınız hamuru 2 gün, toz maya kullandığınız hamuru ise 3 gün buzdolabında bozulmadan saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle dondurucuda mayalı hamur saklama konusunda işinize yarayacak pratik bilgiler paylaştık. Evde hamur işi yaparken kullandığınız mayalı hamur fazla gelirse bunu anlattığımız şekilde poşetleyerek daha sonra kullanmak üzere derin dondurucuya koyabilirsiniz. Evde lezzetli bir poğaça pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız yaş mayalı pamuk poğaça tarifine göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir