Et Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Et Dondurucuda Nasıl Saklanır

Et dondurucuda nasıl saklanır bunu öğrenerek yemeklik et ve kıymayı güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Gıdaların sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için ihtiyacımız kadar alıp bunu o gün pişirmek gerekmektedir. Bazen fazla et alarak bunu sonradan kullanmak için muhafaza etmek isteyebiliriz. Böyle bir durumda ilk akla gelen eti buzdolabında saklamak olsa da bu çözüm uzun süreli olmamaktadır. Aldığınız eti birkaç gün içinde tüketecekseniz o zaman dondurmadan buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bir haftadan daha uzun süre et saklamak isterseniz bunu derin dondurucuya koymanız gerekmektedir. Eti tazeliğini yitirmeden ve bozulmadan derin dondurucuda saklamak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Et Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurucuya koyacağınız eti uygun şekilde doğradıktan sonra bunu hava almayacak şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Bunun için doğradığınız eti tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Poşetlerin içindeki havayı aldıktan sonra ağızlarını sıkıca kapatarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Etin son kullanma tarihini sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmek için poşetlerin üzerine tarih atmayı unutmayın. Dondurucudaki eti kullanmak istediğinizde bir gece önceden buzdolabına çıkararak çözdürdükten sonra ertesi gün kullanabilirsiniz.

Kıyma Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kıyma çoğu yemeğin içine kattığımız bir et çeşidi olduğundan bu konuda kolaylık olması için dondurucuya koyularak gerektiğinde çözülerek kullanılabilir. Bu yöntemi daha önce uygulamamış olanlar, kıyma dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını merak edebilirler. Köfte ya da başka yemeklerin yapımında kullanmak için dondurucuya kıyma koymak isterseniz bunun için tek yapmanız gereken kıymayı tek kullanımlık porsiyonlara ayırmak. Sonrasında kıymaları buzdolabı poşetine koyup, poşetlerin havasını aldıktan sonra ağızlarını sıkıca kapatıp dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kıymayı derin dondurucuya anlattığımız şekilde poşetleyerek koyarsanız 3-4 ay boyunca taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Et Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Eti taze ve sağlıklı bir şekilde tüketmek isteyenler, et dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Etin çeşidine göre dondurucuda saklama süresi de farklılık gösterebilir. Kuşbaşı et ve biftek dondurucuda 6-12 ay taze olarak muhafaza edilebilir. Kıyma, sakatat ve köfte için dondurucuda saklama süresi 3-4 aydır. Pişmiş et ve et yemeklerini derin dondurucuda 2-3 ay taze olarak saklamanız mümkün. Et suyu ya da yapımında et suyu kullanılan çorba çeşitlerini dondurucuda 2-3 ay bekletebilirsiniz. Salam ve sosis gibi işlenmiş et çeşitleri ise paketleri açıldıktan sonra 1-2 ay boyunca taze olarak muhafaza edilebilir.

Bu yazımızda dondurucuda et saklamak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Dondurucuda et ya da kıyma saklamak isterseniz bunları anlattığımız şekilde buzdolabı poşetlerine koymanız gerekmektedir. Dondurulmuş et çözüldükten sonra tekrar dondurulması sağlık açısından zararlı olduğundan et ya da kıymayı tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak poşetlemelisiniz. Evde yumuşak ve lezzetli bir et kavurması pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız et nasıl kavrulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir