Sebzeler Kaç Dakikada Haşlanır?

Sebzeler Kaç Dakikada Haşlanır

Sebzeler kaç dakikada haşlanır sorusunun cevabı bu gıdaların vitaminini kaybetmeden pişmesi bakımından oldukça önemlidir. Sebzeler çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilmektedir. Sulu sebze yemekleri ve yağda kızartılan sebzelerin yanı sıra sebze haşlaması da sıkça tercih edilmektedir. Sebzeleri haşladıktan sonra bunların üzerine biraz zeytinyağı ve limon suyu ilave ederek sağlıklı ve lezzetli salatalar yapılabilir. Haşlanmış sebzelerin üzerine yoğurt ya da başka soslar dökülerek lezzetleri arttırılabilir. Börek ve poğaça gibi hamur işlerinde de haşlanmış sebzeler iç harcı olarak kullanılabilir. Sebze haşlamak kolaydır fakat burada önemli olan vitaminini kaybetmeyecek ve çiğ kalmayacak şekilde haşlamaktır. Bu yazımızda sebzelerin haşlanma süreleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sebzeler Kaç Dakikada Haşlanır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sağlıklı beslenmek açısından sebzelerin haşlanma süresi son derece önemlidir. Sebzeler uzun süre haşlandığında hem vitaminleri azalır hem de gereğinden fazla yumuşayarak dağılabilirler. Bunun tam tersi olarak az haşlanmaları durumunda da çiğ kalabilirler. Bu tür sorunlar yaşamamak için sebzelerin haşlanma süresini bilmek gerekmektedir. Her sebzenin yapısı aynı olmadığı için haşlanma süreleri de farklılık göstermektedir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda en çok tüketilen sebzelerin haşlanma sürelerini paylaşıyoruz.

Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

Patates, kızartma ve sulu yemek olarak tüketilebileceği gibi haşlanmış olarak da tüketilmektedir. Patates salatası ve püre yapmak için de haşlanmış patates gerekmektedir. Patatesin haşlanma süresi bu sebzelerin büyüklüğüne ve uygulanan yönteme göre değişir. Büyük olanlar geç haşlanacağı için patates haşlaması yapmak için küçükleri tercih edebilirsiniz. Patatesin bütün ya da doğranmış olması da haşlanma süresine etki edecektir. Bütün halindeki patatesin tencerede haşlanma süresi ortalama 25 ila 30 dakika arasındadır. Eğer patatesler büyük ise bu süre daha uzun olacaktır. Patatesleri bıçak ile iri parçalar halinde doğrayarak haşladığınızda bu süre 15 dakikaya kadar inebilir. Haşlanmış patatesi püre ya da börek içi olarak kullanacaksanız o zaman düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Patates düdüklüde kaç dakikada haşlanır derseniz, kabukları soyularak bıçak ile doğranan patateslerin yaklaşık 5 dakika içinde haşlanacağını söyleyebiliriz.

Lahana Kaç Dakikada Haşlanır?

Lahana; sarma, kapuska ve salata yapımında kullanılan bir sebzedir. Bu sebzenin sert bir yapısı olduğu için sarma ya da salata yapılacağı zaman haşlanması gerekmektedir. Lahanayı bütün olarak haşlayabileceğiniz gibi tek tek yapraklarını ayırarak da haşlamanız mümkün. Uygulayacağınız bu yönteme göre sebzenin haşlanma süresi de değişmektedir. Lahanayı ortasındaki sert kısmı kestikten sonra tencerede haşlarsanız yaklaşık 8 ila 10 dakika içinde yumuşayacaktır. Lahana sarması yapacağınız zaman tek tek yapraklarına ayırarak bunları kaynar suyun içinde 1 dakika bekletmeniz yeterlidir. Lahananın haşlanma süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız lahana kaç dakikada haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Karnabahar Kaç Dakikada Haşlanır?

Karnabahar haşlaması sade olarak tüketilebildiği gibi üzerine biraz zeytinyağı ve limon ilave edilerek lezzeti arttırılabilir. Karnabaharı fazla haşlamanız halinde dağılacağı için haşlama süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Karnabaharı küçük parçalara ayırarak tencerede orta ateşte kaynatırsanız yaklaşık 10 dakikada haşlanacaktır. Karnabahar haşlamasını düdüklü tencerede yaparsanız bu süreyi 5 dakikaya kadar düşürmeniz mümkün.

Brokoli Kaç Dakikada Haşlanır?

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler ve diyet yapanlar brokoli haşlamasını sıkça tüketmektedir. Bu sebzeyi haşladıktan sonra biraz zeytinyağı ve limon suyu ilavesi ile lezzeti bir salata yapabilirsiniz. Brokoliyi suda kaynatarak ya da buharda haşlayabilirsiniz. Kullanacağınız yönteme göre brokolinin haşlanma süresi değişebilir. Brokoli suda kaç dakikada haşlanır? diye merak ediyorsanız brokolileri dal dal ayırdıktan sonra kaynar suya attığınızda 5 dakika içinde haşlanacaklardır. Brokoliyi buharda haşlamayı tercih ederseniz bu süre 15 dakikayı bulabilir. Brokoli haşlamak konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız brokoli kaç dakikada haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Havuç Kaç Dakikada Haşlanır?

Haşlanmış havucu tek başına tüketebileceğiniz gibi başka haşlanmış sebzelerle birlikte de tüketebilirsiniz. Havuçları tencerede ya da buharda haşlayabilirsiniz. Havucu bütün olarak tencerede kaynatacaksanız ortalama 25 ila 35 dakika arasında haşlanacaktır. Havuçları 2-3 cm boyutunda keserek bu süreyi 15 dakikaya kadar düşürebilirsiniz. İkiye bölünen bir havuç ise yaklaşık 25 dakika içinde haşlanır. Havucu buharda haşlayacaksanız bu süre 20 ila 25 dakika arasında değişebilir.

Bu yazımızda sizlerle sebzelerin haşlanma süresi hakkında bilgiler paylaştık. Bu süreleri dikkate alarak siz de sebzeleri doğru bir şekilde haşlayarak daha sağlıklı ve lezzetli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir