İpten Dekoratif Süs Yapımı

İpten Dekoratif Süs Yapımı

İpten dekoratif süs yapımı sayesinde elinizdeki artık ipleri değerlendirirken güzel bir dekoratif süse de sahip olabilirsiniz. Günümüzde pek çok kişi evde hobi amaçlı dekoratif süs yapmaktadır. Eva, keçe, karton ve ip gibi malzemeler bu tür çalışmalarda sıkça kullanılmaktadır. İpten güzel bir dekor ürünü yapmak istiyor fakat örgü örmeyi bilmiyorsanız bu yazımızda bahsedeceğimiz uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. İpten dekoratif süs yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

İpten Dekoratif Süs Yapımı

İpten Dekoratif Süs Yapımı-1
İpten Dekoratif Süs Yapımı-1

Evde ipten dekoratif süs yapmak için makrome ipi, penye ip ya da her türlü yün ip kullanılabilir. Dekoratif süs yapımında tek renk ip kullanabileceğiniz gibi isterseniz birkaç farklı renkte ip de kullanabilirsiniz. Farklı renkte ip kullanmak isterseniz bunların kalınlıklarının birbirine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yapacağınız ipten süsü boncuklarla süsleyerek daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Uygulamayı yaparken hayal gücünüzü ve el becerinizi devreye sokarak ortaya harika bir iş çıkarabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • Ahşap ya da plastik çubuk
  • Makas

İpten Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?

Yapmak istediğiniz dekoratif süsün boyutuna uygun bir çubuk temin ettikten sonra aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak iplerden makas yardımı ile istediğiniz uzunlukta parçalar kesin. Bu ip parçaları ikiye katlanacağı içi uzunluklarını ona göre ayarlamalısınız.
  • Yeterli sayıda ip kestikten sonra sıra bunları çubuğa geçirmeye geldi.
  • Bunun için ipleri çubuğa düğüm atarak tutturmalısınız. İpi ikiye katladıktan sonra çubuğu bunun üzerine koyun. ( Bunu yaparken çubuğu ipin üst tarafına doğru yerleştirmelisiniz.
  • İpi çubuğun üzerinden geçirdikten sonra ipin uçlarını da bunun içinden geçirerek düğüm yapın.
  • Bu şekilde tüm ipleri çubuğa geçirdikten sonra makas ile ipin ucunu verev olarak ya da farklı bir şekilde keserek dekoratif süs yapımını tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz ipleri düz olarak bırakmak yerine saç örgüsü gibi örebilir ya da aralara boncuk geçirerek süsleme yapabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde salon, oturma odası ya da çocuk odasında kullanabileceğiniz güzel bir duvar süsü yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda ipten dekoratif süs yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde bu tür çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız kağıt tabaktan boncuklu duvar süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Görsel kaynak: www.eglenbizle.com

Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım
Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir