Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Yapımı

Teneke Kutudan Dekoratif Mandal Yapımı

Teneke kutu ve mandaldan dekoratif saksı yapımı kolay bir geri dönüşüm uygulaması olarak ilginizi çekebilir. Salça ve çeşitli konservelerin içinde bulunduğu teneke kutularla vazo, mumluk, kalemlik ve daha birçok farklı dekoratif ürün yapılmaktadır. Teneke kutuları boyayarak ya da üzerlerini kumaş, eva, keçe ve ahşap çubuk gibi malzemelerle kaplayarak çok güzel tasarımlar yapabilirsiniz. Teneke kutu ve mandaldan dekoratif saksı yapmak için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Yapımı

Evde teneke kutudan saksı yapmak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Teneke kutuların üzerinde yapışkanlı etiket varsa bunları çıkardıktan sonra kutuyu istediğiniz bir renge boyayabilirsiniz. İstereniz teneke kutunun üzerine çivi ile delikler yaparak da farklı bir tasarım oluşturabilirsiniz. Teneke kutuya desen yaptıktan sonra isterseniz bunu boya ile renklendirebilirsiniz. Kutuyu istediğiniz renkte eva veya keçe ile de kaplayarak güzel bir süsleme yapabilirsiniz. Bunların dışında teneke kutuya mandal ya da ahşap yapıştırarak da dekoratif saksı yapmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane teneke kutu
  • Çok sayıda ahşap mandal
  • Silikon tabancası
  • Süsleme yapmak için boya ya da başka süsleme malzemeleri

Uygulamanın yapımında kullanılacak olan mandal sayısı teneke kutunun boyutuna göre değişebilir. Dekoratif saksı yapımında her türlü konserve kutusunu kullanabilirsiniz.

Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce teneke kutuyu güzelce temizleyin. İmkanınız varsa kutunun üzerini kazıyarak pürüzsüz bir yüzey elde edin. Bu şekilde kutunun üzerine daha kolay yapıştırma yapabilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra teneke kutu ve mandaldan saksı yamına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak ahşap mandalların ortasındaki demiri çıkararak bunları ikiye ayırın.
  • Bu mandal parçalarını silikon tabancası yardımı ile teneke kutunun üzerine yapıştırın.
  • Kutunun üzerini bu şekilde kapladıktan sonra ince bir kurdele ya da ip bağlayarak süsleme yapabilirsiniz.

Yapacağınız tasarımın daha şık olmasını isterseniz mandalları aynı ya da farklı renklerde boyayabilirsiniz. Aynı uygulamayı düz ya da renkli hobi çubukları kullanarak da yapabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda dekoratif saksı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde bu tür kolay kendin yap çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, kuru dallarla saksı süslemesi yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Yapımı
Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir