Paket Lastiği ile Toka Yapımı

Paket Lastiği ile Toka Yapımı

Paket lastiği ile toka yapımı isteyen herkesin evde rahatlıkla yapabileceği bir kendin yap çalışmasıdır. Lastik toka her yaştan bayanın kullandığı bir saç aksesuarıdır. Saçlarınızı toplamak için küçük ve zarif tokalar kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu yazımızda bahsedeceğimiz uygulamayı yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacını olan şey paket lastiği ve düğme. Buradan sonrasında ise aşağıda anlatacağımız aşamaları uygulamanız gerekmektedir. Paket lastiği ile toka yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Paket Lastiği ile Toka Yapımı

Evde toka yapımı denince aklımıza ilk olarak kumaş ile yapılan toka çeşitleri gelmektedir. Düz ya da desenli bir kumaştan kesilen parçanın içine lastik yerleştirilip bu kumaşın kenarları dikilerek çok güzel tokalar yapılmaktadır. Bunun dışında siyah tel tokalar ve düz lastik tokalar da üzerlerine çeşitli süs aksesuarları yapıştırılarak süslenmektedir. Bu tarz kolay kendin yap çalışmaları sayesinde evde çok güzel tokalar yapabilirsiniz. Tasarımı size ait olan bu tokaları kendiniz kullanabileceğiniz gibi isterseniz sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde evdeki artık düğmeleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane düğme
  • 1 tane paket lastiği

Uygulamanın yapımında kullanacağınız düğmelerin deliği paket lastiği geçecek genişlikte olmalıdır.

Paket Lastiği ile Toka Nasıl Yapılır?

Toka ve paket lastiği hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir toka yapabilirsiniz.

  • Paket lastiğini düğmenin deliklerinden birisinin içinden geçirin.
  • Daha sonra lastiği diğer delikten de geçirin.
  • Paket lastiğini sabitlemek için düğüm atmanız gerekiyor. Bunun için lastiğin bir tarafını çekin. Kısa olan lastiği uzun olanın içinden geçirin ve bunu dikkatli bir şekilde çekerek düğüm yapın.
  • Bu şekilde düğme tokaya sabitlenecek ve yaptığınız saç tokası da kullanıma hazır hele gelecektir.

Bu uygulamayı paket lastiği yerine ince lastik tokalar kullanarak da yapabilirsiniz. Elinizde geniş delikli düğmeler varsa bunların içinden orta kalınlıkta lastik tokaları geçirerek daha dayanıklı tokalar yapmanız mümkün. Toka yapımında ince lastiklerden kullanırsanız yapacağınız tokalar birkaç kullanımlık olacaktır. Bu pratik uygulama tokaya acil ihtiyacınız olan durumlarda da çok işinize yarayabilir. Evde güzel bir toka tasarlamak isteyenler için aşağıda paket lastiğinden toka resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay kendin yap çalışmaları ilgi alanınıza giriyorsa daha önceden paylaştığımız, sürpriz yumurta kabından kapı süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Paket Lastiğinden Toka Resimli Anlatım
Paket Lastiğinden Toka Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir