Domates ve Biber Nasıl Közlenir?

Domates ve Biber Nasıl Közlenir

Domates ve biber nasıl közlenir bunu öğrenerek yemeklerin yanında, salata ya da meze yapımında kullanabileceğiniz közlenmiş sebzeler hazırlayabilirsiniz. Domates ve biber çiğ olarak tüketilebildiği gibi közlemesi de çok lezzetli olmaktadır. Bu sebzeleri tek tek ya da bir arada közleyerek harika lezzetler elde edebilirsiniz. Evde ilk kez domates ve biber közlemesi yapacaksanız yazımızın devamında paylaşacağımız pratik bilgiler bu konuda işinize yarayabilir.

Domates ve Biber Nasıl Közlenir?

Domates ve biber közlemesi ile çok güzel salata ve mezeler yapılmaktadır. Sebzeleri közleme aşaması biraz zor ve zahmetli olsa da, közlenmiş sebzelerin kokusu ve harika tadı çekilen zahmete değmektedir. Ev yapımı sebze közlemesi organik olduğu için hazır alınanlardan daha sağlıklı ve güzel olmaktadır. Siz de bu lezzetleri tatmak ve sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Domates Nasıl Közlenir?

Domates mangal, ocak ya da fırında közlenebilir. Domatesi mangalda közlemek isterseniz ilk olarak bunları güzelce yıkayın. Sonrasında domatesleri şişe dizin. Eğer domatesler büyük ise bunları ikiye böldükten sonra şişe takın. Domatesleri biraz tuzladıktan sonra bunları yanmamaları için sürekli çevirerek 5-6 dakika pişirin.

Mangal yoksa domatesi ocakta közleyebilirsiniz. Ocakta domates közlemesi yapmak biraz zor ve zahmetli olsa da bu yöntem sıkça uygulanmaktadır. Domatesleri yıkayın ve kağıt havlu ile kuruladıktan sonra çatala takarak pişirin. Domatesi orta ısıya ayarladığınız ocakta sürekli çevirerek közleyebilirsiniz.

Domates közlemesi yapmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntem fırınlamaktır. Domatesleri yıkadıktan sonra bunları kağıt havlu ile kurulayın. Bunları bütün olarak ya da birkaç parçaya keserek fırın tepsisine sıralayın. Üzerlerine biraz tuz ektikten sonra fırında 15 dakika pişirin.

Domates közlemek için bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Domatesleri közlerken bunların yeteri kadar yumuşamasına dikkat etmelisiniz. Közlenen domatesleri bir süre soğumaları için beklettikten sonra bunların kabuklarını soyabilirsiniz.

Biber Nasıl Közlenir?

Tıpkı domates gibi biberi de mangalda, ocakta ya da fırında közleyebilirsiniz. Biberleri mangalda közlemek için önce bunları güzelce yıkayın ve şişe sıralayın. Üzerlerine biraz tuz serptikten sonra şişe sıraladığınız biberleri sürekli çevirerek 5-6 dakika pişirin.

Ocakta biber közlemesi yapmak isterseniz bunları yıkayın ve kağıt havlu ile kurulayın. Sonrasında biberleri ocağın üzerine koyun ve 5 dakika pişirin. Daha sonra biberlerin diğer tarafını çevirin ve 5 dakika da bu şekilde pişirin. Yaklaşık 15 dakika içinde biberler közlenecektir.

Fırında biber közlemesi yapmak isterseniz biberleri yıkadıktan sonra bunları kurulayın. Biberler fırında pişerken saplarının yanmaması için bunları bıçak ile kesin. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serdikten sonra üzerine biberleri sıralayın. Bir fırça yardımı ile biberlerin üzerine yağ sürün ve biraz da tuz ekin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında biberleri ara ara çevirerek 10 dakika pişirin.

Kırmızı ve yeşil biber közlemek için yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden istediğinizi kullanabilirsiniz. Közlenen biberleri bir süre soğuması için beklettikten sonra kabuklarını soyabilirsiniz.

Bu yazımızda evde domates ve biber közlemek için uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaştık. Sebzeleri anlattığımız şekilde közledikten sonra bunları bıçak ile istediğiniz büyüklükte doğrayıp, üzerine zeytinyağı dökerek lezzetli bir meze hazırlayabilirsiniz. Közlenmiş sebzelerle evde kolay meze hazırlamak isterseniz daha önce paylaştığımız patlıcanlı domates közlemesi nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir