Cevizli İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Cevizli İrmik Helvası Nasıl Yapılır

Cevizli irmik helvası nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sevilen tatlı çeşitlerinden birisi olan irmik helvasının sade, çam fıstıklı, cevizli ve daha birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Helvanın yapımında değişik malzemeler kullanılsa da yapım aşaması genelde aynı şekilde olmaktadır. İrmik ve cevizin harika uyumunu bir kase tatlı olarak sevdiklerinize sunmak isterseniz cevizli irmik helvası yapımı hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Cevizli İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

İrmik helvası yaparken şerbet ve irmik karışımı ayrı ayrı hazırlanmaktadır. İrmik kavrulduktan sonra bunun içine şerbeti ilave edilmekte ve helva şerbetini çekene kadar pişirilmektedir. Yapacağınız helvanın dibinin tutmaması için ocakta kaynarken sürekli karıştırmayı ihmal etmemelisiniz. Güzel bir görünüm ve lezzet için irmiği kahverengimsi bir renk alana kadar kavurmalısınız. İrmik helvası piştikten sonra bunu hemen servis etmek yerine 15-20 dakika kadar demlenmesini sağlamalısınız. Bu şekilde yapacağınız helva hem lezzetli hem de tane tane olacaktır. Evde lezzetli bir helva yapmak isterseniz aşağıda cevizli irmik helvası tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 500 gram irmik ( 3 su bardağı )
  • 250 gram tereyağı
  • 1 su bardağı kırık ceviz

Helvanın şerbeti için;

  • 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı toz şeker

Cevizli İrmik Helvası Yapımı

İlk olarak belirtilen miktarda süt, su ve toz şekeri bir tencereye alarak kaynatmaya başlayın. Toz şeker eridikten sonra helvanın şerbeti hazırdır, ocağın altını kapatabilirsiniz.

Helvayı yapacağınız tencerenin içine tereyağını alın ve yağ eridikten sonra içine irmiği ilave ederek orta ateşte tahta bir kaşık ile karıştırarak kavurun. İrmik kahverengi bir renk almaya başladığında içine kırık cevizleri de alın.

Bu şekilde 10 dakika daha kavurduktan sonra ocağın altını kısın ve sıcak haldeki şerbeti azar azar ekleyin. Helvanın dibinin tutmaması için şerbetini çekene kadar sürekli karıştırın. İrmik helvası şerbetini çektiğinde ocağın altını kapatın.

Tencerenin kapağı kapalı olarak 20 dakika kadar dinlendirdikten sonra helvayı servis tabaklarına alabilirsiniz. Evde cevizli irmik helvası yapımı bu şekilde olup, servis yaparken üzerine tarçın ya da kırık ceviz serpebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Afiyet olsun. İrmik helvasını cevizli değil de sade olarak yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız irmik helvası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir