Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır

Hazır kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır bunu merak ediyorsanız yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Kemalpaşa tatlısı hafif bir şerbetli tatlı olmasının yanı sıra yapımı da oldukça kolaydır. Evde aynı kıvam tutturulamayacağı için hazır olarak alınarak evde şerbeti yapılmaktadır. Tatlının şerbeti ile buluşma aşaması biraz farklı olduğu için ilk denemenizde kıvamı tutturmakta zorlanabilirsiniz. Hazır kemalpaşa tatlısı yapmak için ihtiyacınız olan pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kolay şerbetli tatlı yapmak için kemalpaşa tatlısını tercih ettiyseniz şeker, su ve limon suyu ile şerbeti hazırlamakla işe başlamalısınız. Şerbet kaynadıktan sonra bunu tatlıların üzerine dökmek yerine tatlıları ocakta kaynayan şerbetin içine atmanız gerekmektedir. Sonrasında tatlı şerbetini çekene kadar orta ateşte kaynatmalısınız. Tatlıyı kaynatırken bunları ezmeden karıştırmak da oldukça önemlidir.

Tatlının şerbetini doğru ölçü ile yapmak da çok önemlidir. Şerbeti az olursa tatlı sert kalır. Gereğinden fazla şerbet olması halinde ise tatlı dağılabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için kemalpaşa tatlısına uygun oranda bir şerbet hazırlamanız gerekmektedir. Bu püf noktalarına dikkat ederseniz kıvamı ve lezzeti ile tadanlardan tam not alan bir tatlı yapabilirsiniz. Bu güzel lezzetle tanışmak isteyenler için aşağıda hazır kemalpaşa tatlısı tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 paket hazır kemalpaşa tatlısı
  • 3 su bardağı su
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 3-4 damla limon suyu

Üzeri için;

  • Hindistan cevizi, toz antep fıstığı ya da kaymak

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Yapımı

İlk olarak tatlının şerbetini hazırlamakla işe başlamalısınız. Bir tencerenin içine belirtilen miktarda su, toz şeker ve limon suyunu alın. Şeker eriyene kadar kaynattıktan sonra tencerenin içine kemalpaşa tatlılarını da alın. 10 dakika kadar tatlıları dağıtmamaya dikkat ederek karıştırın. Orta ateşte tatlı şerbetini çekene kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Kemalpaşa tatlısının şerbetini çekme süresi 15-20 dakika arasında değişmektedir. Tatlılar büyüyüp parlak bir görünüm aldığında şerbetini içine çekmiş demektir.

Evde hazır kemalpaşa tatlısı yapımı bu şekilde olup bir süre tatlının soğumasını bekledikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. İsterseniz tatlıyı servis yaparken üzerine hindistan cevizi ya da toz antep fıstığı serpebilirsiniz. Son bir lezzet sırrı olarak tatlının yanına kaymağın da çok yakıştığını söyleyelim. Evde kolay şerbetli tatlı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız bıçak tatlısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir