Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı barbunya nasıl yapılır diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabını paylaşıyoruz. Barbunyanın hem taze hem de kuru bakliyat olarak yemeği yapılmaktadır. Besleyici ve lezzetli olan barbunya, zeytinyağlı yemek çeşitleri arasında önemli bir yere sahiptir. Sevdikleriniz için sağlıklı bir yemek pişirmek isterseniz zeytinyağlı barbunyayı tercih edebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı barbunya yemeğini sadece barbunya ile pişirebileceğiniz gibi isterseniz patates ve havuç gibi sebzeler de ilave edebilirsiniz. Derin dondurucuda muhafaza ettiğiniz dondurulmuş barbunya varsa yemeğin yapımında bunu da kullanabilirsiniz. İsterseniz barbunya yaparken salça yerine domates de kullanabilirsiniz. Evde ilk defa bu yemeği pişirecek olanların işini kolaylaştırmak için aşağıda zeytinyağlı barbunya tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz. Akşam yemeği menüsüne zeytinyağlı bir yemek eklemek isterseniz taze barbunya da aklınızda bulunsun.

Zeytinyağlı Barbunya
Zeytinyağlı Barbunya

Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo taze barbunya
  • 1 tane kuru soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • Tuz

Serviste kullanmak için;

  • Maydanoz

Yemeğin servisinde maydanoz kullanacaksanız bunları güzelce yıkadıktan sonra bıçak ile ince bir şekilde kıymanız gerekiyor.

Zeytinyağlı Barbunya Yapımı

Yemeğin ön hazırlık aşaması olarak barbunyaların içini çıkarın ve bunları güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzün. Yemeğin yapımına başlamadan önce barbunyaların haşlanması gerekiyor. Bunun için ayıklanmış barbunyaları bir tencereye alın ve üzerini birkaç parmak geçecek kadar su ilave edin. 20 dakika haşladıktan sonra suyunu süzün.

Kuru soğanın kabuğunu soyun ve bunu bıçak ile yemeklik olarak doğrayın. Yemeği pişireceğiniz tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra soğanları da ilave edin. Soğanlar yumuşayana kadar kavurun. Sonrasında domates salçasını da ilave edip birkaç dakika daha kavurun. Son olarak haşlanmış taze barbunyaları, toz şeker ve tuzu ekleyip, üzerini geçecek kadar ılık su ilave edin.

Zeytinyağlı taze barbunya yemeğini 15-20 dakika kadar pişirdikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Evde zeytinyağlı barbunya yapımı bu şekilde olup yemeği servis yaparken üzerine kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz. Zeytinyağlı barbunya yemeğini yanında pirinç pilavı ve salata ile birlikte soğuk ya da ılık olarak servis edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir