Etli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır
Genel,  Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratikhanem

Etli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Etli bulgur pilavı nasıl yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabını paylaşıyoruz. Sevilen bir bakliyat çeşidi olan bulgurun başta sadesi ve yeşil mercimeklisi olmak üzere birçok farklı pilav çeşidi bulunmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız etli bulgur pilavı da bu çeşitlerden birisi olarak dikkatinizi çekebilir. Et ve bulgurun pilava nasıl bir lezzet kattığını test etmek isterseniz yazımızın devamında vereceğimiz pratik tarifi değerlendirebilirsiniz.

Etli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Pilav bakliyat, sebze ve her türlü sulu yemeğin yanına yapılan bir yemek çeşididir. Pirinç pilavı gibi bulgur pilavı da Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Bulgur pilavının sade olarak yavan kalacağını düşünüyorsanız içine biraz kuşbaşı et ilave ederek lezzetini arttırabilirsiniz. Bulgur ve eti ayrı ayrı pişirmek yerine ikisini bir arada pişirmek isterseniz aşağıda paylaşacağımız, etli bulgur pilavı tarifi ve malzeme listesi bu konuda işinize yarayabilir.

Etli Bulgur Pilavı
Etli Bulgur Pilavı

Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı pilavlık bulgur
  • 200 gram kuşbaşı et
  • 1 tane kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz
  • Su

İsterseniz aynı tarifi kırmızı et yerine tavuk eti ile de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Etli Bulgur Pilavı Yapımı

Etli bulgur pilavını yapmaya eti haşlamakla başlayın. Kuşbaşı etleri düdüklüde 35 dakika haşlayın. Haşladığınız etleri süzerek bir kenarda beklemeye alın. Düdüklüdeki et suyunu pilav yapımında kullanmak için ayırın. Bulguru ayıklayın. Soğanın kabuğunu soyduktan sonra bunu bıçak ile yemeklik olarak doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından etli bulgur pilavı yapımına geçebilirsiniz.

Pilavı yapacağınız tencereye tereyağını alın ve yağ eridikten sonra içine soğanları ilave edin. Soğanlar pembeleşene kadar kavurduktan sonra tencereye haşlanmış kuşbaşı etleri de alın. Tenceredeki malzemeleri birkaç dakika daha kavurup üzerini 2 parmak geçecek kadar et suyu ilave edin. Yemeğin tuzunu ektikten sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.

Etli bulgur pilavı yapımı bu şekilde olup ocağın altını kapattıktan sonra 10 dakika demlendirip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Bu lezzetli yemeği özel yemek davetlerinizin menüsünde de kullanabilirsiniz. Yanında salata ya da ayran ile servis ederek yemeğin lezzetini arttırabilirsiniz. Bulgur pilavını domatesli olarak pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız, domatesli bulgur pilavı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir