Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

Taze Fasulye Nasıl Yapılır

Taze fasulye nasıl yapılır bunu öğrenmek isterseniz bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Taze fasulye Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Sadesinden zeytinyağlısına, etlisinden nohutlusuna kadar birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Taze fasulyeyi damak tadınıza göre sulu yemek olarak pişirebilir ya da kavurma yapmayı tercih edebilirsiniz. Sade ya da yumurtalı olarak pişirilen taze fasulye kavurması da oldukça lezzetlidir. Yaz aylarında sağlıklı ve besleyici bir sebze yemeği pişirmek isterseniz lezzetin sırrını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

Taze fasulye yemeğini daha önce pişirmediyseniz yapımının zor olduğunu düşünebilirsiniz. Doğru malzemeleri yeterli miktarda kullandığınızda ilk seferde bile aradığınız lezzeti yakalayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bu sebzenin yan taraflarında kılçıkları bulunmaktadır. Fasulyeyi temizlerken bir bıçak yardımı ile bu kılçıkları çıkarabilirsiniz. Aksi halde yemeği yerken çıkan kılçıklar lezzetine gölge düşürebilir. Taze fasulyenin kılçığını kolay bir şekilde temizlemek için bir bıçak ile bunun uç kısımlarını kesin. Uçlarını keserken kenarlardan kılçıkları görünecektir. Bunları bıçak ile aşağı doğru keserek rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Yemeğin lezzetli ve daha sağlıklı olması için zeytinyağlı olarak pişirebilirsiniz. Bu şekilde yemeği soğuk olarak da servis etme imkanı bulabilirsiniz. Yemeğin lezzetini arttırmak için bir miktar toz şeker kullanabilirsiniz. Taze fasulyenin daha kısa sürede pişmesini isterseniz bunu tencere yerine düdüklüde pişirebilirsiniz. Evde kolay sebze yemeği pişirmek isterseniz aşağıda taze fasulye tarifi ve malzeme listesini bulabilirsiniz.

Taze Fasulye
Taze Fasulye

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo taze fasulye
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 tane domates
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • Tuz

Taze Fasulye Yapımı

Ön hazırlık aşamasında taze fasulyeleri güzelce yıkayın ve suyunu süzün. Daha sonra bir bıçak yardımı ile bunların uç kısımlarını keserek yanlarında bulunan kılçıklarını dikkatli bir şekilde çıkarın. Eğer taze fasulyeler uzun ise bunları birkaç parçaya bölebilirsiniz. İsterseniz bizim yaptığımız gibi dik olarak tutup, ortadan ikiye böldükten sonra da kesebilirsiniz. Domatesleri yıkadıktan sonra bunların kabuklarını soyun ve küp şeklinde doğrayın. Kuru soğanı da soyun ve bunu da yemeklik olarak doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından yemeğin yapımına geçebilirsiniz.

Yemeği yapacağınız tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra içine yemeklik olarak doğranmış soğanları ilave edin. Soğanlar biraz yumuşayana kadar kavurduktan sonra tencerenin içine taze fasulyeleri de alın. Sonrasında tencerenin kapağını kapatarak fasulyelerin rengi değişene kadar pişirmeye devam edin. Taze fasulye pişerken suyunu bırakacağı için ayrıca su ilave etmeye gerek yoktur. Eğer yemeğin sulu olmasını isterseniz pişirirken içine biraz sıcak su ekleyebilirsiniz.

Son olarak tuz, şeker ve domatesleri de tencerenin içine ilave ederek fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. Evde zeytinyağlı taze fasulye yapımı bu şekilde olup yemeği sıcak ya da soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Taze fasulye yemeği ne kadar sürede pişer? diye merak ediyorsanız bu sürenin yaklaşık 1 saati bulacağını söyleyebiliriz. Taze fasulye yemeğini yanında salata ya da yoğurt ile birlikte servis yapabilirsiniz. Taze fasulye pişirirken dikkat etmeniz gereken püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, zeytinyağlı taze fasulye nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir