Tuvalet Kağıdı Rulosundan Saat Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Saat Yapımı

Tuvalet kağıdı rulosundan saat yapımı okul öncesi çocukların severek yapacağı çok kolay ve eğlenceli bir çalışmadır. Küçük çocuklara saati ve rakamları öğretmek için çeşitli malzemeler ile saat yapılabilir. Bunun için en ideal malzemeler arasında karton ve eva gelmektedir. Saati tamamını karton ya da eva ile yapabileceğiniz gibi bizim yaptığımız şekilde kordonu kartondan, saatin gövdesini ise eva ile yapabilirsiniz. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse tuvalet kağıdı rulosundan saat yapımı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Saat Yapımı

Karton ile saat yapmak isterseniz bunun için özel olarak kırtasiyeden karton almak yerine tuvalet kağıdı rulosu da kullanabilirsiniz. Bu rulonun yapısı saat kordonu yapımı için uygundur. Saatin gövdesini ise kağıt, karton veya eva gibi malzemeler ile yapabilirsiniz. Bu iki parçayı yapışkan ile birbirine tutturduktan sonra saat kordonunu istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte evde tuvalet kağıdı rulosundan saat yaparak hem onun el becerisinin gelişmesine katkıda bulunabilir hem de beraber keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane tuvalet kağıdı rulosu
 • Makas
 • Desenli bant
 • İsterdiğiniz renkte eva
 • Saatin rakamlarını yapmak için kalem
 • Yapıştırıcı

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Saat Nasıl Yapılır?

Tuvalet kağıdı rulosu ve diğer malzemeler hazır ise saat yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kordonu yapmak için tuvalet kağıdı rulosundan 1 parmak kalınlığında bir parça kesmeniz gerekmektedir.
 • Sonraki aşamada bu karton parçasının üzerini desenli bant ile kaplayın.
 • Bu şekilde saat kordonunu yaptıktan sonra sıra gövdesini hazırlamaya geldi.
 • Evanın üzerine saat boyutuna uygun bir yuvarlak nesne yerleştirin. Bunun etrafından kalem ile geçtikten sonra makas ile kesin.
 • Saatin gövdesine kalem ile rakamları yazdıktan sonra bunu kordonun ortasına yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay el işi çalışmasını isteyen herkes evde rahatlıkla deneyebilir. İsterseniz aynı uygulamayı istediğiniz renkte bir fon kartonu ile de yapabilirsiniz. Kordonu süslemek için boya ya da başka malzemeler de kullanılabilir. Eğer kordon çocuğunuzun koluna bol gelirse bunu makas ile keserek kısalttıktan sonra iki tarafına delik açıp buradan lastik geçirebilirsiniz. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda tuvalet kağıdı rulosundan saat yapımı resimli anlatım resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu tür kolay kendin yap çalışmaları ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız, kağıt tabaktan kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Saat Yapımı Resimli Anlatım
Saat Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir