Tavuk Eti Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Tavuk Eti Dondurucuda Nasıl Saklanır

Tavuk eti dondurucuda nasıl saklanır bunu öğrenerek hem eti uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilir hem de daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Protein deposu olan tavuk kırmızı ete oranla daha ucuz olduğu için mutfaklarımızda sıkça bulunur. Bütün ya da parçalar halindeki tavuk kızartılarak ve haşlanarak pişirilmesinin yanı sıra mangalda ya da fırında da pişirilmektedir. Beyaz et pilav ve çeşitli sulu yemeklerin yapımında da sıkça kullanılmaktadır. Tavuk etini aldıktan sonra bunu hemen kullanmayacaksanız, etin vitaminini ve besleyiciliğini kaybetmemesi için güvenli bir şekilde muhafaza etmek son derece önemlidir. Tavuk etini buzdolabında ya da derin dondurucuda sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Tavuğu aldıktan sonra 2 gün içinde tüketecekseniz bunu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 2 günden daha uzun süre muhafaza etmeniz gereken durumlarda ise derin dondurucuya koymanız gerekmektedir. Tavuk etini derin dondurucuda saklamak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler aşağıda verilmiştir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Tavuk Eti Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Tavuk etini derin dondurucuda bütün ya da parçalar halinde muhafaza edebilirsiniz. Tavuk etini çabuk dondurabilmek ve çözebilmek için bunu parçalara ayırdıktan sonra her bir parçayı ayrı ayrı alüminyum folyo ya da buzdolabı poşetine sarmanız gerekmektedir. Tavuğu paket halinde aldıysanız bunun paketini açtıktan sonra anlattığımız şekilde sarmalısınız.

Tavuk Eti Dondurucuda Kaç Gün Saklanır?

Daha önceden derin dondurucuya tavuk eti koymamış olanlar, tavuk eti dondurucuda kaç gün saklanır? diye merak edebilirler. Tavuk etini hava almayacak şekilde sararsanız buzdolabının dondurucu bölmesinde -4 derece ile -2 derece arasında 3 ay boyunca güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Normal bir derin dondurucuda ise bu süre 9 aya kadar uzayabilir.

Tavuk etini kullanacağınız zaman bunu oda sıcaklığında çözdürmeniz bakteri artışına neden olabileceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Tavuk etini buzdolabında çözdürebilirsiniz. Tavuk eti bütün halde ise buzdolabında 24 saatte, parçalar halinde ise 3 ile 9 saatlik bir sürede çözülmektedir.

Bu yazımızda sizlerle dondurucuda tavuk eti saklamak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Siz de tavuk aldıktan sonra bunu anlattığımız şekilde dondurarak kullanacağınız zamana kadar güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Tavuk etini dondurucuya koymadan önce bunun üzerine o günün tarihini yazmayı unutmayın. Yemeklik kırmızı et ve kıymayı derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız, et dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir