Karpuz Şerbeti Tarifi

Karpuz Şerbeti Tarifi

Karpuz şerbeti tarifi ile siz de sıcak yaz aylarında sağlıklı bir içecek tüketerek ferahlayabilirsiniz. Yazın sıkça tüketilen asitli içeceklerin ve hazır meyve sularının sağlığa zararlarını bilmeyen yoktur. Bu nedenle günümüzde birçok kişi evde limonata ve doğal meyve suyu yaparak yazın bunları tüketmeyi tercih etmektedir. Ev yapımı meyve suları sağlıklı olmasının yanı sıra hesaplı olması bakımından da oldukça avantajlıdır. Sıcak havalarda kendiniz ve sevdikleriniz için lezzetli bir içecek hazırlamak isterseniz bu yazımızda evde karpuz şerbeti yapımı hakkında pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Karpuz Şerbeti Tarifi

Yazın sıkça tüketilen karpuz sulu bir meyve olduğu için evde organik meyve suyu yapımı için de ideal bir malzemedir. Evde karpuz şerbeti yapmak için gerekli olan ana malzemeler karpuz ve toz şekerdir. Bunların yanı sıra karpuz şerbetine daha aromatik bir tat vermek için limon suyu ve nane yaprağı gibi ekstra malzemeler de kullanılabilir. Evde daha önceden bu tür bir içecek hazırlamayanların deneyebilmesi için aşağıda karpuz şerbeti tarifi ve malzeme listelerini paylaşıyoruz.

Kolay Karpuz Şerbeti Tarifi

Sadece karpuz, su ve şeker kullanarak kolay bir şekilde karpuz şerbeti hazırlamak isterseniz aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 dilim karpuz
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su

Bunların yanı sıra serviste kullanmak için taze nane yaprağı.

Kolay Karpuz Şerbeti Yapımı

Karpuz şerbeti yapmak için ilk olarak toz şekeri eritmekle işe başlayın. Bunun için bir tencerenin içine belirtilen miktarda toz şeker ve suyu alın. Ocağın altını yakın ve toz şeker eriyene kadar bunları kaynatın. Hazırladığınız şekerli su karışımını soğuması için bir süre buzdolabında bekletin. Siz de bu arada karpuzun çekirdeklerini çıkarıp bunu blenderdan geçirerek suyunu çıkarın. Karpuz suyunu da buzdolabında soğuttuktan sonra bunu şerbet ile güzelce karıştırın. Karpuz şerbetini bu şekilde hazırladıktan sonra bunu bardaklara boşaltıp, buz ve nane yaprağı ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Limonlu Karpuz Şerbeti Tarifi

Limon aromalı buz gibi karpuz şerbeti hazırlamak isterseniz aşağıdaki pratik tarifi deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 dilim karpuz
  • 5 su bardağı soğuk su
  • 5 tane limon tozu

Limonlu Karpuz Şerbeti Yapımı

Limonlu karpuz şerbeti yapmak için ilk olarak karpuzun kabuğunu ve çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra bunu limon tozu ile beraber mutfak robotunda çekerek püre haline getirin. Hazırladığınız karpuz püresinin içine 5 su bardağı soğuk su ilave edip güzelce karıştırarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Limonlu Karpuz Şerbeti Tarifi 2

Limonlu karpuz şerbeti tariflerinde limon tozu ya da limon suyu kullanılmaktadır. Bir önceki limonlu karpuz şerbeti tarifinde limon tozu kullanılmıştı. Aşağıdaki tarif ise limon suyu kullanılarak yapılmaktadır.

Gerekli Malzemeler

  • 1 dilim karpuz
  • 1 tane limonun suyu
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 litre soğuk su

Limonlu Karpuz Şerbeti Yapımı

Karpuzun kabuğunu ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra bunu toz şeker ile birlikte mutfak robotuna alın. Bu şekilde karpuzu püre haline getirdikten sonra içine soğuk suyu ilave ederek güzelce karıştırın. Son olarak limon suyunu katıp tüm malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra limonlu karpuz şerbeti servise hazırdır. Afiyet olsun.

Evde karpuz şerbeti yapımı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz pratik tarifleri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Karpuz şerbeti yaparken kullanacağınız şeker miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Şerbeti yaptıktan sonra soğuması için beklemek istemiyorsanız yapımında soğuk su kullanabilirsiniz. Servis esnasında kullanacağınız buzlar da şerbetin ferahlatıcı etkisini arttırmaya yardımcı olacaktır. Evde buz gibi bir limonata hazırlamak isterseniz daha önce paylaştığımız limonata nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir