Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Orta şekerli türk kahvesi nasıl yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda orta şekerli kahve yapmanın püf noktalarını paylaşıyoruz. Türk kahvesi bol köpüğü ve harika tadı ve kokusu ile meşhurdur. Herkes kahve yapar fakat kahveyi kıvamında ve bol köpüklü pişirmek önemlidir. Türk kahvesinin sade, orta şekerli, az şekerli ve şekerli olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerin hepsine aynı miktarda su ve kahve koyulmakta olup aradaki fark kullanılan şeker miktarıdır. Orta şekerli kahve şekerli ve sade kahve arası olduğu için çoğunluğun tercihi bu yönde olmaktadır. Bu yazımızda orta şekerli türk kahvesi ölçüsü ve kahvenin yapımı hakkında pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol köpüklü ve lezzetli bir kahve pişirmek isterseniz bunun için taze çekilmiş kahve kullanmalısınız. Taze kahveyi uygun şekilde pişirdiğinizde istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Kahveyi bakır cezvede pişirmeniz de bu konuda işinize yarayacak bir püf noktası olarak aklınızda bulunsun. Bakır cezveniz yoksa o zaman çelik cezve kullanabilirsiniz.  Çeşme suyu klorlu olabileceği için kahve yapımında içme suyu kullanmanız gerekmektedir. Kahve kısık ateşte pişmelidir fakat gereğinden fazla kaynatmanız acı bir tat almasına neden olabilir. Kahve yaparken taşmasını önlemek için başında durmalı ve yavaşça karıştırmalısınız. Bu pratik bilgilerin ardından denemek isteyenler için orta şekerli türk kahvesi tarifi de paylaşalım.

Orta Şekerli Türk Kahvesi Tarifi

Tek kişilik orta şekerli türk kahvesi ölçüsü; 1 kahve fincanı su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı toz şeker ya da 1 tane kesme şeker. Kahve yapacağınız kişi sayısına göre kullanacağınız su, kahve ve şeker miktarını bu ölçüye göre ayarlayabilirsiniz.

Orta Şekerli Türk Kahvesi Yapımı

Cezvenin içine 1 kahve fincanı su, 1 tatlı kaşığı türk kahvesi ve 1 çay kaşığı toz şeker koyun. Ocağın altını yakmadan önce bunları bir kaşık ile güzelce karıştırın. Daha sonra ocağın altını yakın ve orta ateşte kahve kaynayana kadar yavaş yavaş karıştırarak pişirin. Karıştırma işlemini hızlı yapmanız halinde kahve köpüksüz olacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız. Kahve kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile fincana alın. Kahve piştikten sonra ocağın altını kapatın ve bunu fincanın kenarından yavaşça dökerek boşaltın. Kahveyi fincana ortasından ve hızlıca dökerseniz köpüğünün sönmesine neden olabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde orta şekerli türk kahvesi yaparken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Eğer kahveyi sade, şekerli veya az şekerli yapmak isterseniz bunun için kullanmanız gereken ölçüleri daha önce paylaştığımız türk kahvesi nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir