Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır

Taze fasulye dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenerek siz de kışın tüketmek için yazdan hazırlayacağınız taze fasulyeyi güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Taze fasulyenin sulu yemeğinin yanı sıra kavurması ve salatası da yapılmaktadır. Sevilen bir yemek çeşidi olduğu için çoğu kişi yazın taze fasulyenin bol ve ucuz olduğu dönemde ihtiyacı kadar alarak kışlık konserve yapmakta ya da derin dondurucuya koymaktadır. Konserve gıdaların tadı her damak zevkine uymadığı için en ideali taze fasulyeyi dondurucuda muhafaza etmektir. Daha önceden dondurucuya taze fasulye koymayanlar için bu yazımızda konu hakkındaki pratik bilgileri paylaşıyoruz.

Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda taze fasulye saklamak için uygulayabileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde taze fasulye çiğ olarak poşetlenerek dondurucuya koyuluyor. İkinci yöntemde ise pişmiş olarak donduruluyor. Taze fasulyeyi yemeklik olarak saklamak isterseniz domates ile birlikte önden biraz pişirerek dondurucuya koyabilirsiniz. Kavurma ya da salata yapımında kullanmak için taze fasulye saklamak isterseniz o zaman bunu çiğ olarak poşetlemek gerekmektedir. Denemek isteyenler için her iki yöntemi de aşağıda paylaşıyoruz.

Pişmiş Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Taze fasulyeyi pişmiş olarak muhafaza etmek isterseniz bunu domates ile birlikte biraz pişirdikten sonra dondurucuya koyabilirsiniz. Pazardan ya da manavdan ihtiyacınız kadar taze fasulye aldıktan sonra bunları güzelce yıkayın. Sonrasında fasulyeleri temizleyerek istediğiniz büyüklükte doğrayın. Domatesleri de yıkadıktan sonra bunların kabuklarını soyarak bıçak ile küp küp doğrayın ya da rendeleyin. Fasulye ve domatesleri bir tencerenin içine alarak fasulyenin rengi değişene kadar pişirin. Bunu yaparken taze fasulyenin tamamen pişmemesi gerekiyor. Bu nedenle rengi sararana kadar kavurmak gerekmektedir.

Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre fasulyenin soğuması için bekleyin. Soğuyan taze fasulyeleri tek pişirimlik porsiyonlara ayırdıktan sonra bunları buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Dondurucuda pişmiş olarak muhafaza ettiğiniz taze fasulyeyi pişireceğiniz zaman önden soğan ve salçayı kavurun. Sonrasında suyunu ilave edin. Su kaynamaya başladığında dondurucudaki fasulyeyi çıkarıp buzlu halde iken tencerenin içine alarak yemeği pişirin.

Çiğ Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda çiğ taze fasulye saklamak isterseniz bunu şokladıktan sonra poşetlemek gerekiyor. Bunun için taze fasulyeleri yıkayın ve kılçıklarını temizledikten sonra bunları bıçak ile istediğiniz büyüklükte kesin. Geniş bir tencerede suyu kaynatın ve kaynar suyun içine fasulyeleri alın. Taze fasulyeleri 3 dakika kaynar suda beklettikten sonra süzgeçli bir kepçe yardımı ile sıcak sudan alarak soğuk suyun içine alın. 1 dakika kadar soğuk suda beklettikten sonra sudan çıkararak kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Bu şekilde şokladığınız taze fasulyeleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun.

Bu yazımızda sizlerle kışlık taze fasulye saklamak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Pişmiş ya da çiğ taze fasulyeyi poşetlerken bir pipet yardımı ile poşetin içindeki havayı almayı unutmayın. Poşetin ağzını sıkıca kapattıktan sonra bunun üzerine tarihin yazılı bir kağıt yapıştırabilirsiniz. Derin dondurucudan çıkardığınız taze fasulyeleri pişirmeden önce çözdürmeye gerek yoktur. Bunu dondurucudan aldıktan sonra poşetten çıkararak buzlu halde iken kullanabilirsiniz. Anlattığımız şekilde taze fasulyeyi derin dondurucuya koyarsanız kışın bununla sevdiklerinize lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Taze fasulye derin dondurucuda kaç ay saklanır diye merak edenler olabilir. Uygun şekilde dondurucuya koyulan taze fasulye derin dondurucuda 10-12 ay boyunca güvenli bir şekilde muhafaza edilebilir. Dondurucuda barbunya muhafaza etmek isterseniz bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için daha önce paylaştığımız barbunya derin dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir