Gözlerdeki Şişlik Nasıl Geçer?

Gözlerdeki Şişlik Nasıl Geçer

Gözlerdeki şişlik nasıl geçer? sorusunun cevabını öğrenmek için bu şişliğin nedenini bilmek gerekmektedir. Göz kapağının altında, üstünde ya da tamamında görülebilen bu şişliğin birçok nedeni olabilir. Çeşitli alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon, göz hastalıları ve uyku problemi göz kapağı şişliğine neden olan başlıca etkenlerdendir. Sorunun kaynağını biliyorsanız kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda gözlerdeki şişliği indirebilmek için evde uygulayabileceğiniz pratik ve etkili yöntemleri bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Gözlerdeki Şişlik Nasıl Geçer?

Göz kapağı şişliği çoğumuzun zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Uzun süre uyumak ya da uykusuz kalmak şiş göz kapakları ile uyanmaya neden olabilir. Böyle bir durumda evde uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde sorunu çözebilirsiniz. Bu yöntemleri uyguladığınız halede göz kapaklarındaki şişlik inmiyorsa ya da sorunun kaynağı uyku problemi değilse en kısa sürede bir göz doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Sabah uyandığınızda göz kapaklarınızda şişlik olduğunu gördüyseniz hemen size aşağıda bahsedeceğimiz doğal tedavi metotlarından birini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Göz Kapağı Şişliğine Doğal Çözümler

Evde göz kapağı şişliği tedavisi için çoğunlukla çay ile pansuman ya da buz uygulanmaktadır. Göz kapaklarınızı çaya batıracağınız bir parça pamuk ile silebilir ya da poşet çayları göz kapaklarınıza koyarak bir süre bu şekilde bekletebilirsiniz. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından ortalama 10 dakika içinde göz kapaklarındaki şişlikler inecektir.

Göz kapağı şişliğini daha kısa sürede gidermek isterseniz şiş olan bölgeye buz ile soğuk kompres yapabilirsiniz. İsterseniz buz yerine buzlukta beklettiğiniz salatalık ya da patates dilimlerini de göz kapaklarına koyabilirsiniz. Gözlerinize 15 dakika buz kompresi uyguladığınızda birkaç dakika içinde şişlik inecektir.

Göz kapağı şişliğine parmaklarınızla masaj yapmanız da iyi gelecektir. Fakat bu yöntemi uyguladığınızda göz kapağı şişliğinin inmesi yarım saati bulabilir. Acil durumlarda çay ya da buz kompresi tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın göz kapaklarının ince bir deri yapısına sahip olduğunu ve çabuk zedelenebileceğini unutmayın. Göz kapağındaki şişliğin doğal tedavisi esnasında bölgeye sert dokunuşlar yapmaktan kaçınmalısınız.

Bu yazımızda göz kapağı şişliği nasıl geçer? sorusunun cevabı olabilecek doğal tedavi yöntemlerini sizlerle paylaştık. Bu tedavi yöntemleri sadece uyku problemi gibi geçici göz kapağı şişliği durumlarında etkilidir. Göz kapağı şişliği gözlerdeki ya da vücudun başka bir yerindeki rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa vakit geçirmeden bir göz doktoruna başvurmalısınız. Bakımlı ve güzel dudaklara sahip olmak isterseniz daha önce paylaştığımız ev yapımı dudak peelingi tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir