Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir

Tahta kaşıklar nasıl temizlenir? sorusunun cevabı hem hijyen hem de sağlık açısından son derece önemlidir. Tahta kaşık seramik ve teflon gibi yüzeyleri çizmediği için yemek yaparken bu kaşıkları kullanırız. Her evin mutfağında bulunan tahta kaşıkların temizliği özen gerektirir. Bu kaşıklarla sürekli yemek pişirildiği için yağ artıkları, çeşitli kir ve bakterilerden yeterince arındırmaları gerekmektedir. Bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanarak siz de tahta kaşık, çatal ve spatulaları daha etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Tahta kaşık temizlerken bunların yapısına zarar vermeyecek doğal ürünler kullanılmalıdır. Tahta kaşıkların bulaşık makinesi yerine elde yıkanması gerekmektedir. Özellikle de vernikli tahta kaşıklar elde yıkanmalıdır. Deterjan ve çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri tahta kaşıkların yıpranmasına neden olduğu için bunların yerine evinizin mutfağında bulunan doğal ürünlere yönelmelisiniz. Bu konudaki en sağlıklı ve etkili çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Oksijenli Su ile Tahta Kaşık Temizliği

Hem pratik hem de etkili bir temizlik yöntemi olduğu için oksijenli su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken eczaneden oksijenli su almak. Derin bir kabın içine temizlemek istediğiniz tahta kaşıkları koyun ve bunların üzerini geçecek kadar oksijenli su dökün. Tahta kaşıkları bir süre oksijenli suda beklettikten sonra bol su ile yıkayın. Bu pratik yöntem sayesinde tahta kaşıklar tertemiz ve pırıl pırıl olacaktır.

Karbonat ile Tahta Kaşık Temizliği

Her evin mutfağında bulunan karbonat da bu konuda çok işinize yarayabilir. Bu yöntemi uygulamak için bir kabın içine 2 su bardağı sıcak su ve 1 tatlı kaşığı ölçüsünde karbonatlı su karışımı hazırlayın. Tahta kaşıkları karbonatlı suyun içinde yarım saat kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Suda çözülen karbonat tahta kaşığa daha iyi etki edeceği için bu yöntem sayesinde derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Tahta Kaşık Temizliği

Yemek yapmak için kullandığınız zeytinyağını tahta kaşıkların temizliği için de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için fırının ayarını 180 dereceye getirin. Tahta kaşığın her yerini zeytinyağı ile ovalayın. Sonrasında yağlamış olduğunuz kaşıkları ısınan fırının içine koyarak bu şekilde 3 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda kaşığı fırından çıkararak güzelce yıkayın.

Sirke ve Karbonat ile Tahta Kaşık Temizliği

Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan sirke ve karbonat ikilisi tahta kaşık temizliği için de uygulanabilir. Temizlemek istediğiniz tahta kaşıkları büyük bir tencerenin içine alın. Sonrasında 1 paket karbonatı tencerenin içine dökün. Bunun üzerine 2 yemek kaşığı da sirke ekledikten sonra tüm malzemelerin üzerini geçecek kadar da sıcak su katın. Bu şekilde 15 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatarak kaşıkları soğuk su ile yıkayıp, durulayabilirsiniz.

Evde tahta kaşık temizleme yöntemleri arasında en kolay ve etkili olanlarından birisi de sabun kullanmaktır. Deterjan ve çamaşır suyu gibi kaşıkları yıpratacak uygulamalar yerine sabunu tercih edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken tahta kaşıkları derin bir kabın içine yerleştirmek. Sonrasında kaşıkların üzerine rendelenmiş sabun ya da sabun tozu dökün ve üzerini geçecek kadar da sıcak su ilave edin. Sabunlu suyun içinde tahta kaşıkları yarım saat beklettikten sonra güzelce durulayın.

Bu yazımızda sizlerle, tahta kaşık nasıl temizlenir? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Bu yöntemleri sadece tahta kaşıklar için değil mutfakta kullandığınız tahta çatal ve spatula temizliği için de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.  Doğal ürünlerle yapacağınız temizlik sayesinde tahta kaşıklar zarar görmeden tertemiz olacaktır. Teflon tava ve tencereleri yüzeylerine zarar vermeden temizlemek isterseniz daha önce paylaştığımız teflon tava nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir