Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır

Çatal ve kaşıklar nasıl parlatılır? bunu öğrenerek siz de yemek masalarınızın daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Çatal, kaşık ve bıçaklar ilk alındıklarındaki parlak görünümü zaman içinde yitirebilir. Eski görünümlü çatal kaşıklar ve bıçaklar ise yemek servisinin şıklığına gölge düşürebilir. Siz de çatal, kaşık ve bıçakların mat ve kötü görünümünden şikayetçi iseniz yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler bu konuda işinize yarayabilir.

Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Çatal, kaşık ve bıçakların temizliği kadar parlak görünmesi de önemlidir. Şık tabakların ve lezzetli yemeklerin bulunduğu bir yemek masasında eski görünümlü çatal ve kaşıklar bulunması hiç hoş olmaz. Bu nedenle evde belirli aralıklarla çatal, kaşık ve bıçakları parlatmak gerekmektedir. Bildiğiniz gibi çatal ve kaşıkları yıkamak onları temizler fakat normal bir yıkama bunları parlatmaz. Bu sorunun çözümü yine evinizin mutfağında mevcut. Bu konudaki en önemli noktalardan birisi de uygulayacağınız yöntemin eşyalara zarar vermemesi. Çatal, kaşık ve bıçakların aldığınız günkü gibi parlak görünmesini isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz etkili yöntemleri aşağıda paylaşıyoruz.

Limon Kabuğu ile Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Mutfağınızda bulunan çatal ve kaşıkları parlatmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntem limon kabuğu kullanmaktır. Kullandığınız limonların kabuklarını atmak yerine bunlarla çatal, kaşık ve bıçakları ovalayarak daha parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken parlatmak istediğiniz çatal, kaşık ve bıçakları limon kabuğu ile ovalamak. Uygulama sonrasında bunları bol su ile yıkayıp güzelce kurulayabilirsiniz.

Karbonat ile Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Karbonatta çatal, kaşık ve bıçakları parlatmak için kullanılabilecek ideal malzemeler arasında bulunmaktadır. Temiz bir beze biraz karbonat dökerek parlatmak istediğiniz çatal ve kaşıkları bununla güzelce ovalayın. Sonrasında bol su ile durulayıp, kurutun. Çatal, kaşık ve bıçaklarda inatçı lekeler bulunuyorsa o zaman karbonat ile ovmak yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durumda derin bir tencerenin içine 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı karbonat koyun. Bunları güzelce karıştırın ve üzerine biraz da su ekleyin. Tenceredeki karışımın içine çatal, bıçak ve kaşıkları da koyun ve bir süre kaynattıktan sonra bunları bol su ile yıkayarak, kurulayın.

Çamaşır Deterjanı ile Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Çatal ve kaşıkları parlatmak için uygulayabileceğiniz bir başka pratik yöntem de çamaşır deterjanı kullanmaktır. Bu yöntemi uygulamak için bir tencerenin içine su doldurun. Bunun içine bir miktar çamaşır deterjanı ilave ederek çatal, kaşık ve bıçakları tencerenin içine alarak suyu kaynatın. Tenceredeki su kaynadıktan sonra içindekileri alın, bol su ile yıkadıktan sonra güzelce kurulayın.

Evde bıçak, çatal ve kaşık parlatmak için derin bir kabın içine sirkeli su karışımı hazırlayın. Parlatmak istediğiniz kaşık ve çatalları sirkeli su karışımında 15 dakika kadar beklettikten sonra güzelce ovalayın. Uygulama sonrasında bunları durulayıp, kurulayın. Bulaşık makinenize deterjan ile birlikte 1 tatlı kaşığı da çamaşır suyu koyarsanız çatal, kaşık ve bıçaklar parlaklığını daha uzun süre koruyabilir. Yemek yaparken tencerenin dibi tuttuysa bu konuda uygulayabileceğiniz pratik bilgileri öğrenmek için daha önce paylaştığımız, dibi tutan tencere nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir