Çelik Tencere Nasıl Parlatılır?

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır

Çelik tencere nasıl parlatılır? bunu öğrenerek siz de tencerelerinizin mat görünümünü gidererek daha parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz. Çelik ürünler sağlıklı ve uzun ömürlü olduğu için mutfaklarımızda çelik tencere sıkça kullanılır. İlk aldığımızda ışıl ışıl parlayan çelik tencereler zaman içinde parlaklığını yitirerek mat bir görünüm alabilir. Böyle bir durumda çelik tencereyi doğal yollarla parlatma yöntemleri işinize yarayabilir. Evdeki çelik tencere, tava ve diğer ürünleri parlatmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır?

Evde çelik tencere parlatmak için mutfağınızdaki doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde ekstra masraf yapmadan kısa sürede tencere, tava ve diğer çelik ürünleri parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Evde çelik tencere parlatma yöntemleri kolay ve bir o kadar da etkilidir. Bu yöntemler hakkında bilgi vermeden önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Çelik ürünler her ne kadar dayanıklı olsa da bunları parlatmaya çalışırken bulaşık teli gibi sert nesneler kullanmamaya ve fazla baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde çelik ürünleri parlatmaya çalışırken çizilmelerine neden olabilirsiniz.

Sirke ve Karbonat ile Çelik Tencere Parlatma

Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan sirke çelik tencere parlatmak için de uygun bir malzemedir. Sirke ve karbonat ikilisini kullanarak hazırlayacağınız karışım ile çelik ürünleri kolaylıkla parlatabilirsiniz. Bunu için bir kabın içine 1 çay kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı karbonat koyun. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra bu karışımı çelik tencerenin içine koyun. Üzerine biraz da su ilave ettikten sonra ocakta kaynamaya bırakın. Kaynatma işleminin ardından tencereyi güzelce durulayın. Bu pratik yöntem çelik çaydanlık parlatmak için de kullanılabilir.

Limon Kabuğu ile Çelik Tencere Parlatma

Her evin mutfağında bulunan limon da doğal parlatıcı bir ürün olduğu için çelik tencereler için de kullanılabilir. Bu pratik yöntemi uygulamak isterseniz limonları kullandıktan sonra bunların kabuklarını atmayıp çelik tencerelerinizi ovmak için kullanabilirsiniz. Çelik tencere fazla kararmış ise bunu parlatmak için daha etkili bir yöntem denemeniz gerekebilir.

Elma Kabuğu ile Çelik Tencere Parlatma

Elma kabuğu da tıpkı limon kabuğu gibi doğal parlatıcı olarak kullanılabilir. Parlatmak istediğiniz çelik tencereyi bulaşık deterjanı ile yıkayıp duruladıktan sonra bunun içine elma kabukları ve su koyarak ocakta 10 dakika kadar kaynatın. Uygulama sonrasında tencereyi güzelce durulayın.

Krem Temizleyici ile Çelik Tencere Parlatma

Kararan çelik tencereleri parlatmak için amonyaklı krem temizleyicilerden yardım alabilirsiniz. Bulaşık süngerine biraz krem temizleyici dökerek tencereyi fazla baskı uygulamadan ovalayın. Uygulama sonrasında tencereyi bol su ile durulayın. Bu pratik yöntemi haftada 1 kere düzenli olarak uyguladığınızda çelik tencerenin kararmasını önleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle çelik tencere parlatmak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Bu yöntemleri her türlü çelik mutfak eşyası için uygulayabilirsiniz. Bunlara ek olarak haftada 1 kere bulaşık makinesinin deterjan gözüne deterjanla birlikte 1 yemek kaşığı da elma sirkesi koyabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde çelik tencere, tava, çaydanlık ve diğer ürünlerin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Evde çelik tencere parlatmak için sizlerle paylaştığımız yöntemlerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın çelik tencerelerin üzerinde su lekesi kalmaması için uygulama sonrasında temiz bir havlu bez ile kurulamayı unutmayın. Mutfakta bulunan teflon tencere ve tavaları daha kolay temizlemek için pratik bilgiye ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız teflon tava nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir