Baharatların Bozulması Nasıl Önlenir?

Baharatların Bozulması Nasıl Önlenir

Baharatların bozulması nasıl önlenir? bunu öğrenerek aldığınız baharatları evde uzun süre taze ve güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Baharatlar yemeklere lezzet ve farklı bir aroma kattığı için mutfaklarımızın olmazsa olmazları arasındadır. Bazen bu baharlar böceklenir ya da kokusunu ve rengini yitirebilir. Böyle bir durumda baharatı atıp yenisini almak gerekmektedir. Bu tür sorunlar yaşamamak için baharatları uzun süre ve taze olarak saklamaya yardımcı olacak pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Baharatların Bozulması Nasıl Önlenir?

Baharatlar uygun koşullarsa saklandığı zaman uzun süre tazeliğini ve aromasını koruyabilir. Çoğu gıdada olduğu gibi baharatların bozulmasında da nem ve ısı önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra baharatların muhafaza edildiği kapların yapısı ve bunların temizliği de oldukça önemlidir. Baharatları uygun şartlarda muhafaza ettiğiniz taktirde 1 yıl boyunca bunları taze ve bozulmadan kullanabilirsiniz. Tabi ki bunun için öncelikle baharatı taze olarak satan bir yerden almanız gerekmektedir.

Aldığınız baharatı eve geldikten sonra poşetinden çıkararak bunu baharatlığa koymalısınız. Baharatlık olarak kullanacağınız kabın hava almayan ve ışık geçirmeyen bir yapıda olması gerekmektedir. Baharatlık olarak çoğunluğun tercihi cam ürünler olsa da bunlar ışık geçirdiği için seramik baharatlıkları tercih etmekte fayda var.

Baharatlığı sakladığınız yer de bu konuda oldukça önemlidir. Kullanım kolaylığı nedeni ile çoğumuz baharat kaplarını ocağın yanında tutarız. Böyle bir durumda ocağın sıcaklığı ve nemden etkilenen baharatlar tazeliğini ve aromasını yitirecektir. Baharatın bozulmasını önlemek için nem, ısı ve ışıktan uzak yerler tercih edilmelidir.

Baharatın Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Baharatları uygun kaplarda ve uygun koşullarda saklasanız bile bu kapların temizliğine gereken özeni göstermezseniz içindeki baharatlar bozulup, böceklenebilir. Bunun nedeni baharat kabını yeterince temizlememeniz olabilir. İçindeki baharat bittikten sonra baharat kabına yeni baharat koymadan önce bunu bulaşık deterjanı ile güzelce yıkayın. Ardından bol su ile durulayın ve kabı güzelce kuruladıktan sonra içine yeni aldığınız baharatı koyun. Aksi halde eski baharattan kalan kalıntılar zamanla böceklenerek yeni baharatın da böceklenmesine neden olabilir.

Baharatlıkta uzun süre havasız kalan baharatlar da son kullanma tarihi geçmemiş olsa da bozulabilir. Böyle bir problem yaşamamak için arada bir kabın içindeki baharatı çıkararak havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Baharatlar Kaç Ay Tazeliğini Korur?

Taze baharat aynı zamanda hoş bir aromaya ve lezzete sahiptir. Bu nedenle kullandığımız baharatın tazeliği oldukça önemlidir. Baharatlar kaç ay tazeliğini korur? diye merak ediyorsanız bu süre ortalama olarak 1 yıldır. Uygun koşullarda ve baharatlıklarda muhafaza edilen baharatları 12 ay boyunca güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Taze ot ya da baharatları derin dondurucuda muhafaza ederseniz bunlar daha uzun süre taze kalabilir.

Bu yazımızda baharatların tazeliği nasıl korunur? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Toz halindeki baharatlar daha kısa sürede bozulduğu için baharatı tane olarak alıp, kullanacağınız zaman kendiniz öğüterek daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Kendi baharatınızı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde baharat nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir