Dondurma Kabından Kaşıklık Nasıl Yapılır?

Dondurma Kabından Kaşıklık Nasıl Yapılır

Dondurma kabından kaşıklık nasıl yapılır? sorusuna cevap olabilecek kolay bir geri dönüşüm uygulamasını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Sıcak yaz aylarında tükettiğimiz dondurmaların plastik kapları farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu kaplar boyanarak ya da çeşitli malzemeler ile kaplanarak çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Elinizde boş dondurma kabı varsa size bahsedeceğimiz uygulamayı deneyerek kısa sürede güzel bir kaşıklık tasarlayabilirsiniz. Uygulamanın detaylarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dondurma Kabından Kaşıklık Nasıl Yapılır?

Evde kaşıklık yapmak için kapağı bulunan plastik kaplar oldukça idealdir. Dondurma kapları şekil ve yapısı bakımından kaşıklık yapımına el verişli bir malzemedir. Yediğiniz dondurmanın kabını atmak yerine bunun üzerini kaplayıp, kapak kısmına kaşıkları koyacağınız bir delik açarak kolay bir şekilde kaşıklık yapabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde hem elinizdeki dondurma kabını hem de naylon poşetleri değerlendirebilirsiniz. İsterseniz kaplamayı desenli kağıt kullanarak da yapmanız mümkün. Ben kaplama yapmakla uğraşamam diyorsanız plastik kabın üzerini sprey boya ya da akrilik boya ile istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Dondurma kabı ile kaşıklık yapmak isterseniz işe ilk olarak listedeki malzemeleri temin etmekle başlamalısınız.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane dondurma kabı
  • Üzeri desenli büyük bir poşet
  • Makas
  • Falçata
  • Kalem
  • Japon yapıştırıcısı

Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce dondurma kabının üzerindeki yazı ve desenleri çıkarmanız gerekiyor. Bunun  için cif, sıcak su ve bulaşık teli kullanabilirsiniz. Kabın üzerini temizledikten sonra aşağıdaki adımları uygulayarak güzel bir kaşıklık yapabilirsiniz.

  • Dondurma kabının kapağını masanın üzerine yerleştirin ve bunun üzerine su bardağı koyarak etrafından kalem ile çizin. Kapağın üzerine kaşıklar için 2 tane yuvarlak çizdikten sonra falçata yardımı ile bu parçaları çıkarın.
  • Bu hali ile kaşıklık çok sade olacağı için biraz süslemek isteyebilirsiniz. Bunun için üzerinde desen bulunan büyük bir poşetten kabın etrafını saracak büyüklükte bir parça kesin. Bunu yapıştırıcı ile kaba tutturduktan sonra sıra kapak süslemesini yapmaya geldi.
  • Desenli poşetten makas yardımı ile uygun büyüklükte parçalar kesin. Bunları kapağın üzerine güzelce yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamaları eksiksiz bir şekilde yaptığınızda ortaya güzel bir kaşıklık çıkacaktır. İçine kaşıkları koyarak hemen kullanamaya başlayabilirsiniz. İsterseniz kapağa delik açmadan bunun takı ve tokalarınızı muhafaza etmek için dekoratif kutu olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu kolay geri dönüşüm uygulamasını yapmak isteyenler için aşağıda dondurma kabından kaşıklık yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Bu tür kolay geri dönüşüm çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız pet şişeden sabunluk yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir