Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar

Şeftali lekesi nasıl çıkar? diye merak edenler için bu zorlu lekeyi evde çıkarmak için uygulanabilecek en etkili ve pratik yöntemleri bu yazımızda paylaşıyoruz. Şeftali yazın sevilen meyvelerinden birisidir. Çok sulu bir meyve olduğu için sık sık şeftali lekesi ile karşılaşırız. Siz de şeftali lekesi olacak diye bu meyveyi çekinerek tüketiyorsanız yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler bu konuda işinize yarayabilir.

Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizin ya da aile bireylerinden birisinin kıyafetinde şeftali ya da şeftali suyu lekesi oluştuysa panik yapmayın. Tüm lekelerde olduğu gibi şeftali lekesinde de erken müdahale ve doğru leke çıkarıcı ürünü kullanmak son derece önemlidir. Bu konuda ilk yapmanız gereken lekelenen kıyafeti üzerinizden çıkarmak. Eğer kıyafete şeftali bulaştıysa bunu dikkatli bir şekilde aldıktan sonra leke çıkarma işlemine başlayabilirsiniz.

Bu konuda ilk yapılması gereken lekenin üzerine sıcak su uygulamaktır. Bu şekilde lekenin birazının çıkması sağlanabilir. Sıcak su uygulamasının ardından biraz tuz ve limonu karıştırarak bununla lekenin olduğu bölgeyi ovuşturmanız gerekiyor. Bu şekilde lekenin çözülmesini sağladıktan sonra bir de karbonat ile çitileyerek şeftali lekesinden kurtulabilirsiniz.

Şeftali lekesini çıkarmak için bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Bunun için 1 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile bir karışım hazırlayın. Temiz bir sünger yardımı ile bu karışımı lekenin bulunduğu bölgeye uygulayın. 10 dakika kadar bu şekilde ovaladıktan sonra kıyafeti sıcak su ile yıkayıp durulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Eğer zamanında müdahale etmezseniz kurumuş şeftali lekesini çıkarmak bira daha zor olacaktır. Kıyafetteki kurumuş lekeyi çıkarmak için sirke, limon suyu ve amonyak ile bir karışım hazırlayın. Leke bulaşan kıyafeti 1 gece bu karışımın içinde bekletin. Ertesi gün şeftali lekesinin olduğu yeri gliserin ile güzelce ovun ve deterjanlı sıcak su ile yıkayın.

Şeftali Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Şeftali lekesi denince akla gelen bir başka konu da; şeftali lekesi halıdan nasıl çıkar? sorusudur. Şeftali lekesi kıyafete değil de halıya bulaştıysa bunun da çözümü mevcut. Halının üzerindeki leke kurumadan hemen 2 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile leke çıkarıcı karışım hazırlayın. Halının üzerinde şeftali kalıntıları varsa bunları dikkatli bir şekilde aldıktan sonra bir fırça yardımı ile karışımı lekeli bölgeye uygulayın. Bunun dışında leke kurumadan halı şampuanı ile yapacağınız müdahaleden de olumlu sonuç alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle şeftali lekesinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz en etkili ve güvenilir yöntemleri paylaştık. Siz de bu tür bir sorun yaşarsanız bu pratik bilgilerden faydalanarak kolay bir şekilde şeftali lekesinden kurtulabilirsiniz. Karpuz lekesi çıkarmak için pratik bilgiye ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız karpuz lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir