Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi Nasıl Çıkar

Domates lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz pratik bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Domates lekesi sık karşılaşılan leke çeşitlerinden birisidir. Kıyafetimize bulaşan domates ya da domates suyu gerisinde tuncu renkte bir leke bırakmaktadır. Böyle bir durumda domates lekesini çıkarmak için güvenilir ve etkili yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm leke çeşitlerinde olduğu gibi domates lekesinde de erken müdahale oldukça önemlidir. Leke kuruduğu zaman daha derine etki edeceği ve belirginleşeceği için bunu çıkarmak da zorlaşacaktır.

Makale İçeriğinde Neler Var

Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates lekesini çıkarmak için kumaşa zarar vermeyecek yöntemler ve ürünler kullanmak gerekmektedir. Aksi halde lekeyi çıkarmak isterken kumaş ya da kıyafeti kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamak için size vereceğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Leke çıkarmak için kullanılacak olan suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Lekeyi çıkarmak için sıcak su kullanmanız halinde domates lekesi daha derine etki ederek kalıcı bir hale gelebilir. Bu nedenle leke tamamen çıkmadan sıcak su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Domates lekesi dendiği zaman ilk akla gelen soru; domates lekesi kumaştan nasıl çıkar? olmaktadır. Kumaşta oluşan lekeden kurtulmak için uygulanacak olan yöntem lekenin taze ya da kuru olmasına göre farklılık göstermektedir. Bu yöntemlerin her ikisini de aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Taze Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi domates lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz çıkarmanız da o kadar kolay olur. Bu konuda ilk yapmanız gereken şey lekeli bölgede domates kalıntısı varsa bunun yayılmasını önlemek için bir kaşık ya da spatula yardımı ile almak. Sonrasında lekenin üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı döküp hafifçe çitileyin ve ardından soğuk su ile güzelce durulayın. Eğer bunu yaptığınız halde leke tamamen çıkmadıysa aynı uygulamayı tekrarlayın. Bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliği domates lekesini çıkarmak için de yardımcı olacaktır. Domates lekesi çıktıktan sonra normal yıkama ve kurutma yapabilirsiniz.

Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates lekesi kuruduğu zaman bundan kurtulmak biraz daha zor olabilir. Bu zorlu lekeyi çıkarmak için; bulaşık deterjanı, sirke ve buz üçlüsünden yararlanabilirsiniz. İlk olarak lekeyi yumuşatmak için bunu soğuk su ile ıslatmanız gerekiyor. Kuru domates lekesini bu şekilde yumuşattıktan sonra üzerine bulaşık deterjanı sürün ve birkaç dakika boyunca hafifçe çitileyin. Son olarak buzu lekenin bulunduğu bölgede eriyene kadar gezdirin. Buz eridiği halde leke hala çıkmadıysa temiz bir bezi sirke ile ıslatarak lekenin bulunduğu bölgeyi bununla silin. Sirke, içeriğinde bulunan asit nedeni ile kurumuş domates lekesi üzerinde de etkili olacaktır. Bunu ilk yaptığınızda leke tam olarak çıkmayabilir. Böyle bir durumda uygulamayı tekrar edebilirsiniz. Leke çıktıktan sonra normal bir şekilde yıkama ve kurutma yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle kumaş ya da kıyafette meydana gelen domates lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili leke çıkarma yöntemlerini paylaştık. Siz de bu pratik bilgilerden faydalanarak domates lekesini kumaşa ya da kıyafete zarar vermeden kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Kıyafetinizde kiraz lekesi oluştuysa bu konuda işinize yarayacak pratik bilgileri daha önce paylaştığımız kiraz lekesi nasıl çıkar yazımızda bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir