Islatmadan Buğday Pişirmek

Islatmadan Buğday Pişirmek

Islatmadan buğday pişirmek mümkün mü? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Buğday başta aşure olmak üzere çeşitli çorba ve salata yapımında da kullanılan bir bakliyat çeşididir. Bildiğiniz gibi bakliyatları pişirmeden 1 gece önce suda bekletmek gerekmektedir. Bu şekilde bakliyatların haşlanma süresi daha kısa olmaktadır. Buğday hem ıslatarak hem de ıslatmadan pişirilebilir. Islatmadan buğday nasıl pişirilir? derseniz bu konuda ihtiyacınız olan bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Islatmadan Buğday Pişirmek

Buğday ister aşure yapımında ister çorba ya da salata yapımında kullanılacak olsun önceden haşlanması gerekmektedir. Aşure yapımında kullanılacak olan buğdayın daha yumuşak olması için haşlama süresi uzun tutulurken, salata yapımında kullanılacak olan buğdayın hafif diri kalması için bu süre daha kısa tutulmaktadır. Yani haşlanacak olan buğdayın kıvamına göre haşlanma süresi de farklılık gösterir. Aynı şekilde buğday ıslatmadan haşlanır mı? sorusunun cevabı da ne için kullanılacağına bağlıdır.

Buğdayı aşure yapmak için kullanacaksanız daha kolay pişmesini sağlamak için 1 gece önceden suda bekletmek gerekmektedir. Buğday ile çorba ya da salata yapacağınız zaman ise buğdayın ıslatılması şart değildir. Yine de haşlama süresini kısa tutmak isterseniz buğdayı bir gece önceden ıslatabilirsiniz.

Buğday Kaç Dakikada Haşlanır?

Buğdayın yumuşaması için ocakta uzun süre kaynatılması gerekmektedir. Buğdayın haşlama süresi bunun ne için kullanılacağına bağlı olarak değişebilir. Buğdayı tencerede haşladığınız zaman bu süre 45 dakika ile 1 saat arasında değişecektir. Ocak ısısı da bu süre üzerinde etkilidir. Buğdayı daha kısa sürede haşlamak isterseniz tencere yerine düdüklü kullanabilirsiniz. Bu şekilde haşlanma süresini daha kısa tutabilirsiniz.

Buğdayı düdüklüde haşlamak isteyenler, buğday düdüklüde kaç dakikada haşlanır? diye merak edebilirler. Buğdayın düdüklüde haşlanma süresi ıslatılıp ıslatılmadığına göre değişir. Eğer buğdayı ıslatmadan düdüklüde haşlayacaksanız bu süre yaklaşık 30 dakikadır. Buğdayı bir gece önceden ıslattıysanız  haşlanması için 15 dakika yeterli olacaktır.

Bu yazımızda aşurelik ya da çorba yapımı için buğday haşlayacağınız zaman işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Özet olarak buğdayı bir gece önceden ıslatmak pişme süresini kolaylaştıran bir etkendir. Aşurelik buğday haşlayacağınız zaman bu konuda işinizi kolaylaştırmak için buğdayı bir gece önceden suda bekletip ertesi gün haşlayabilirsiniz. Buğdayı salata ya da çorba yapımında kullanacağınız zaman ise ıslatmadan da haşlayabilirsiniz. Haşladığınız buğdayın hepsini kullanmayacaksanız bunu dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu konudaki pratik bilgiler için daha önce paylaştığımız buğday dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir