Aşurelik Buğday Nasıl Haşlanır?

Aşurelik Buğday Nasıl Saklanır

Aşurelik buğday nasıl haşlanır? sorusunun cevabını ve bu konuda ihtiyacınız olan pratik bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Aşurelik buğday sadece aşure yapımında değil çorba ve salata yapımında da kullanılır. Aşurelik buğday sert yapıda bir bakliyat olduğu için kullanmadan önce mutlaka haşlanması gerekmektedir. Aksi halde saatlerce ocakta kaynasa da yumuşaması mümkün olmayacaktır. Aşurelik buğdayı nasıl haşlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamında ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

Aşurelik Buğday Nasıl Haşlanır?

Aşurelik buğday haşlamak için su ve yeterli büyüklükte bir tencereye ihtiyaç vardır. Buğdayı haşlarken tencerenin içine yeterli miktarda su koyulması gerekmektedir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için kullanacağınız buğday miktarına göre ortalama bir ölçü verebiliriz. 1 su bardağı buğday haşlamak için 8 su bardağı soğuk su kullanabilirsiniz. Ölçü olarak çay bardağı kullanacaksanız o zaman da 1 çay bardağı buğday için 4 su bardağı soğuk su kullanabilirsiniz.

Aşurelik buğdayı haşlamadan önce suda ıslatmak gerektiğini söylemiştik. Suya ıslatmadan önce aşurelik buğdayı çeşmenin altında yıkayın ve suyunu süzdükten sonra bunu bir tencerenin içine alın. Bunun üzerine 2 parmak geçecek kadar soğuk su koyun ve bu şekilde en az 8 saat ıslatın. Sürenin sonunda suyunu süzün. Önceden ıslatılmış buğdayı tencerenin içine alın ve yukarıda verdiğimiz ölçüye uygun miktarda soğuk su ilave ederek tencerenin kapağını hafif aralık olarak bırakın. Ocağın altını önce orta ayara getirin, kaynamaya başladıktan sonra ise ayarı kısığa getirin. Aşurelik buğdayın dibinin tutmaması için sık sık karıştırarak, yumuşayana kadar kaynatın.

Aşurelik Buğday Kaç Dakikada Haşlanır?

Daha önce evde bu uygulamayı yapmamış olanların aklına, aşurelik buğday kaç dakika haşlanır? sorusu gelebilir. Bu süre kullanılan buğdaya ve ocağın ısısına göre değişmekle birlikte ortalama 45 ila 60 dakika arasında olmaktadır. Ocağın altını kapattıktan sonra tencerenin üzerine temiz ve kalın bir örtü örterek en az 3 saat bu şekilde bekletin. Bu yapılan işleme helme adı verilmekte ve bu şekilde buğday nişastasını salarak daha koyu bir kıvam almaktadır.

Aşurelik Buğday Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Haşladığınız buğdayın hepsini kullanmayacaksanız aşurelik buğday dondurucuda nasıl saklanır? diye merak edebilirsiniz. Haşlanmış buğdayın suyunu süzdükten sonra bunu tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak kilitli buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Bu şekilde bir daha aşure, salata ya da çorba yapacağınız zaman haşlanmış buğday hazır olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir