Tereyağının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Tereyağının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tereyağının gerçek olduğu nasıl anlaşılır? bunu öğrenerek siz de yemek ve hamur işlerinde kullandığınız yağın organik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tereyağı hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu için yemek ve hamur işi yapımında sıkça kullanılmaktadır. Bu yağın faydalarını görmek için organik olanını kullanmak gerekmektedir. Her gıdada olduğu gibi tereyağının da ne yazık ki sahtesi yapılmaktadır. Dışarıdan aldığınız tereyağının gerçek olup olmadığını anlamak için ihtiyacınız olan pratik bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Tereyağının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı beslenmek için organik gıdalar tüketmek son derece önemlidir. Meyve ve sebzelerde olduğu gibi diğer gıdaların da organik olanını tüketmek daha sağlıklıdır. Günümüzde gıdaların içinde farklı katkı maddeleri kullanılabilmektedir. Organik sanarak aldığımız bir gıda aslında düşündüğümüz kadar sağlıklı olmayabilir. Günümüzde bal, tereyağı, zeytinyağı ve daha birçok gıdanın sahtesi piyasada bolca bulunmaktadır. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için sahte tereyağı nasıl anlaşılır? bunu bilmek gerekir. Evde uygulayabileceğiniz kolay testler sayesinde aldığınız tereyağının hakiki olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sahte Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Sıcak su ile yapacağınız kolay bir test size kullanacağınız yağın organik olup olmadığı hakkında bilgi verebilir. Bunun için bir bardağa sıcak su doldurun. Sonrasında bir parça tereyağı alın ve bunu suyun içine koyun. Eğer yağ sıcak suyun içinde parçalanmadan eriyorsa gerçektir. Sahte tereyağı ise sıcak suya girdiği zaman parçalara ayrılarak erir. Aldığınız yağın hakiki olup olmadığını sıcak su testi ile kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Tereyağını buzdolabından çıkardıktan sonra bir bıçak ile bunu kesmeye çalışın. Yağı bıçak ile kesmeye çalıştığınızda bıçağın değdiği yerlerde küçük parçalanmalar oluyorsa sorun yok. Fakat bıçak değdiği zaman yağın tamamı çatlıyorsa bu yağın organik olmadığına işaret olabilir.

Evde yapacağınız erime testi de tereyağının hakiki olup olmadığı konusunda ip ucu verebilir. Buzdolabında muhafaza edilen tereyağı kullanılmadan önce oda sıcaklığında bekletilerek yumuşaması sağlanmalıdır. Oda sıcaklığında beklettiğiniz zaman yavaş bir şekilde yumuşuyorsa bu iyiye işarettir. Fakat erirken su salıyorsa o zaman sahte olabilir.

Evde yapacağınız renk testi de bu konuda çok işinize yarayabilir. Tereyağını erittikten sonra tabağa akan kısmının rengine bakmalısınız. Hakiki tereyağı eridiği zaman rengi koyulaşmaz. Eğer eriyen yağın rengi koyu ise bu test sayesinde yağın organik olmadığını anlayabilirsiniz.

Tereyağını ısıtarak da sahte olup olmadığını test edebilirsiniz. Yağı tencere ya da tavaya aldığınıza zaman göz göz olarak köpürmesi gerekmektedir. Yağ ısınınca bahsettiğimiz şekilde köpürmüyorsa bu da hakiki olmadığını ele veren ip uçları arasındadır.

Bu yazımızda sizlerle gerçek tereyağı nasıl anlaşılır bu konuda pratik bilgiler paylaştık. Aldığınız yağın organik olduğuna dair şüpheniz varsa bu basit testleri evde yapabilirsiniz. Tereyağı, yaptığınız testlerden başarı ile geçti ise bunu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Aldığınız tereyağını güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız tereyağı nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir