Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure Nasıl Yapılır

Aşure nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde bu lezzetli tatlıyı tam kıvamında pişirebilirsiniz. Geleneksel Türk tatlılarından birisi olan aşure; aşurelik buğday, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatlar, bazı kuru meyve ve çerezlerin şekerli suda kaynatılması ile yapılan bir tatlı çeşididir. Aşure yapımının püf noktalarını bilmezseniz içindeki malzemeler çiğ kalabilir ve böyle bir durumda istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Daha önceden aşure yapmadıysanız bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler işinizi kolaylaştırabilir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure yapacağınız bakliyatların tam olarak pişmesi için bunları 1 gece önceden sıcak suya koymanız gerekmektedir. Bu şekilde ertesi gün bakliyatların pişmesi kolaylaşacağı için tatlı tam kıvamında olacaktır. Bu ön hazırlık aynı zamanda aşurenin pişme süresini de kısaltacaktır. Kuru meyvelerin de yumuşaması için 10 dakika kadar haşlanması gerekmektedir. Aşure süslemek için nar taneleri, fındık kırığı, ceviz kırığı, antep fıstığı, kuru üzüm ya da tarçın kullanabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz detaylara dikkat derseniz aşure lezzetli ve tam kıvamında olacaktır. Evde bu harika tatlıyı yapmak isteyenler için aşağıda aşure tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Aşure Tarifi
Aşure Tarifi

Gerekli Malzemeler

 • 3 su bardağı aşurelik buğday
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 su bardağı kuru fasulye
 • 1 su bardağı fıstık ( kabukları soyulmuş )
 • 1 su bardağı bütün fındık içi
 • 1,5 su bardağı kuru kayısı ( iri parçalar halinde doğranmış )
 • 1 su bardağı kuru üzüm
 • Yarım su bardağı kuş üzümü
 • Yarım su bardağı portakal kabuğu ( küp doğranmış )
 • 1 su bardağı elma ( küp doğranmış )
 • 4 su bardağı toz şeker
 • Bir fiske tuz

Bunların yanı sıra tatlıya hoş bir koku vermesi için 1 yemek kaşığı kadar gül suyu da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Aşure Yapımı

Aşureyi yapmadan 1 gece önceden buğdayı yıkayın ve bir kabın içine alarak, üzerini geçecek kadar sıcak su katarak ıslatın. Fasulye ve nohudu da aynı şekilde ıslatarak 1 gece bekletin. Ertesi gün aşurelik buğday düdüklüde haşlanır. Aynı şekilde kuru fasulye ve nohut da haşlanır. Aşurelik buğday haşlamak hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız aşurelik buğday nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz. Kuru meyveleri de bir tencereye alarak yumuşamaları için 10 dakika kadar kaynatın.

Buğday, nohut, kuru fasulye ve kuru meyveleri bu şekilde haşladıktan sonra bu malzemeleri bir tencerenin içine alın. Gerekli görürseniz bu aşamada biraz daha sıcak su ilave edebilirsiniz. Bu şekilde tencerenin içindeki malzemeler kaynayana kadar pişirdikten sonra diğer malzemeleri de ilave edin. Tuz ve şekerini de katıp tüm malzemeyi güzelce karıştırarak 10 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Evde aşure yapımı bu şekilde olup tatlının üzerini yukarıda da belirttiğimiz gibi nar taneleri, kuş üzümü, tarçın gibi malzemeler kullanarak süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir