Makrome Bileklik Nasıl Yapılır?

Makrome Bileklik Nasıl Yapılır

Makrome bileklik nasıl yapılır? sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Evde örgü bileklik yapmak için bileklik ipi dışında farklı ip çeşitleri de kullanılabilir. Önemli olan kullanacağınız ipin bileklik örmek için uygun yapıda olmasıdır. Makrome ipi de güzel görünümü ve dayanıklı yapısı ile bileklik yapmak için kullanılmaktadır. Makrome ipi ile ilk defa bileklik yapacaksanız bu yazımızda paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Makrome Bileklik Nasıl Yapılır?

Evde bileklik yapımı için farklı teknikler kullanılmaktadır. İlk kez bileklik yapacaksanız en kolay yöntem olan normal düğüm atma tekniğini kullanabilirsiniz. Bu teknik sayesinde tek renk ya da rengarenk çok güzel bileklikler tasarlayabilirsiniz. Biz sizlerle bu yazımızda makrome ip ile burgulu bileklik yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Uygulamanın yapımı için tek ihtiyacınız olan malzeme istediğiniz renkte bir makrome ipi ve bilekliği örerken ipleri sabitlemek için biraz bant.

Makrome Bileklik
Makrome Bileklik

İp hazır ise bundan kolunuza göre bir parça ölçün ve biraz fazlalık bırakarak makas ile kesin. Bunun uç kısmına düğüm atın. Bu ip bilekliğin iskeletini oluşturacak ve bunun üzerine düğüm tekniği uygulanacak.

Bu şekilde iskeleti oluşturduktan sonra düğüm yaptığınız kısmı bant yardımı ile düz bir yere sabitleyin. Sabitleme işlemini düzgün yapmazsanız ip kayacağı için model istediğiniz şekilde çıkmayacaktır. Böyle bir sorun yaşamamak için sabitleme aşamasında dikkatli olmalısınız.

Bu şekilde iskeleti hazırlayıp sabitledikten sonra makrome ipinden örme ipi olarak 1,5 metre kadar bir parça kesin. Bunu iskelet ipin altından geçirdikten sonra iki taraf da aynı olacak şekilde ayarlayarak düğüm yapın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından örgü bileklik yapmaya başlayabilirsiniz.

Makrome Bileklik Yapımı

Makrome ip ile burgulu bileklik yapmak için 4 tekniği olarak bilinen örgü tekniğini kullanabilirsiniz. Bunun için sol elinizdeki ipi üçgen şeklindeki iskelet ipin üzerinden sağ tarafa geçirin. Sağda bulunan ipi düz olarak bu gelen ipin üzerinden geçirin. Düğüm atmak için sağda, üstten geçen ipi iskelet ipler üzerinde bulunan artı şeklinde birleşim noktasından çapraz şekilde geçirin. Geçirdiğiniz ipi boşluk içinden çıkarıp sıkı bir şekilde her iki taraftaki ipi çekin. Aynı işlemi ip bitene kadar hep aynı yöne doğru tekrar edin. Bir süre ördükten sonra iskelet ipler dönmeye başlayacaktır. Bu aşamada ipleri düzeltmek için bantları çıkarmayın. Aksi halde düzeltme sırasında kayma meydana gelebilir ve burgularda saplamalar yaşanabilir.

Bu yazımızda sizlerle makrome bileklik yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Anlattığımız yöntemi uygulayarak kolunuza göre bileklik ördükten sonra bitişteki ipleri düğümleyerek uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda kolay makrome bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Örgü bileklik yerine farklı bir malzeme kullanarak bileklik tasarlamak isterseniz daha önce paylaştığımız silikon ile bileklik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir