Lezzetli Mandalina Nasıl Seçilir?

lezzetli-mandalina-nasıl-seçilir

Lezzetli mandalina nasıl seçilir? bunu öğrenmek isterseniz yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Kışın sevilen meyvelerinden birisi olan mandalinanın tatlı ve çekirdeksiz olanı makbuldür. Pazar, manav ya da marketten alacağımız mandalinanın kaliteli olup olmadığını anlamak için tatmamız gerekmektedir. Bu meyveyi satın alırken tadına bakma imkanınız yoksa görünümü de size bu konuda bilgi verebilir. Meyveyi aldıktan sonra evde kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız bu konuda dikkatli davranmalısınız. Konu hakkında bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, lezzetli mandalina seçmenin püf noktalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Lezzetli Mandalina Nasıl Seçilir?

Tüm meyveler gibi mandalinanın da lezzetli olması için yeterli olgunluğa ulaşmış olması gerekir. Lezzetli mandalina seçmek için bunun kabuğuna bakabilirsiniz. Tatlı mandalinanın kabuğu yumuşak olur. Mandalinanın kabuklarının üzerinde ezik veya derin çizikler bulunuyorsa bu meyvenin kısa süre sonra çürüyeceğinin göstergesidir. Alacağınız mandalinanın içinin sulu olup olmadığını anlamak isterseniz dokunarak kontrol edebilirsiniz. Dokunduğunuz zaman meyvenin yumuşak olduğunu fark ederseniz, yumuşak ve kabukları kolay soyulan mandalinaların içinin kuru olacağını hatırlatmak isteriz.

Lezzetli ve içi sulu olan mandalinanın buruşuk ve yumuşak olmaması gerekmektedir. Bu belirtiler meyvenin çürümeye başladığının göstergesidir. Mandalinanın kabuğunda örümcek ağına benzer küçük gri lekeler bulunması doğal yollarla olgunlaştığının göstergesidir. Kaliteli bir mandalinanın kabuğunda ezik ve çizikler bulunmaz, meyve ise elastik ve sıkı olur.

Çoğu kişi mandalinanın yaprak rengine bakarak seçim yapmaya çalışır. Mandalina ekşi de olsa tatlı da olsa yaprakları her zaman yeşil renktedir. Bu nedenle meyveyi seçerken yapraklarının rengi sizi aldatmasın. Lezzetli mandalina seçmenin püf noktaları arasında meyvenin kabuğunun kalınlığı da bulunmaktadır. İyi ve olgun olan meyvenin kabuğu ince olur ve kabuğa bastırdığınızda hafifçe ezildiğini görebilirsiniz. Fakat bu yumuşaklık gereğinden fazla olmamalıdır.

Bu yazımızda sizlerle lezzetli mandalina seçmenin püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu detaylara dikkat ederek mandalinanın sulu ve tatlı olanını kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Son olarak da mandalina seçerken bunun kokusuna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Mandalinadan küflü bir koku yerine narenciye kokusu geliyorsa bunu alarak sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Evde organik portakal suyu yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde portakal suyu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir