Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsak Nasıl Saklanır

Sarımsak nasıl saklanır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de bu gıdayı uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Sarımsak yemek, salata ve mezelerde sıkça kullanıldığı için çoğumuz fazla miktarda alarak evde muhafaza etmeye çalışırız. Kötü kokusu nedeni ile tüketmeye çekinsek de sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Sarımsağın en önemli özelliği ısı ve neme duyarlı olmasıdır. Sıcak ve nemli ortamlarda filizlenebilir ya da çürüyebilir. Bu tür sorunlar yaşamak istemiyorsanız aşağıda paylaşacağımız sarımsak saklama yöntemleri bu konuda işinizi kolaylaştırabilir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsağı kabuklu olarak saklayabileceğiniz gibi isterseniz kabuklarını soyarak hatta rendeleyerek de saklamanız mümkün. Sarımsağı kabuklu olarak saklamak isterseniz kuru olarak aldığınız sarımsakların saplarını birbirine bağlayın. Daha sonra bunları karanlık ve serin bir yere koyun. Bu şekilde kuru ve kabuğu soyulmamış sarımsağı uzun süre güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Her seferinde sarımsak soymakla uğraşmak istemiyorsanız bunların kabuğunu soyduktan sonra saklayabilirsiniz.

Kabuğu Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Kabuğu soyulmuş sarımsağı saklamak için uygulayabileceğiniz en güvenilir yöntemlerden birisi bunları kavanoza koymaktır. Bunun için ilk olarak sarımsakların kabuklarını soyun ve sonrasında kavanozun içine koyun. Kavanozun yarısına kadar zeytinyağı doldurarak bu şekilde muhafaza edebilirsiniz. Zeytinyağı içindeki soyulmuş sarımsakları lazım olduğu zaman hemen çıkarıp kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uyguladığınız zaman kavanozdaki zeytinyağı azaldıkça üzerine takviye yapmayı unutmayın. Kullandığınız kavanozun kapağı sıkı kapandığı sürece bu yöntem etkili olacaktır.

Kabuğu soyulmuş sarımsağı bütün olarak saklayabileceğiniz gibi bunu rendeleyerek de saklamanız mümkün. Bu yöntemi uygulamak için sarımsakların kabuklarını soyun ve rendeleyin. Sonrasında üzerine biraz tuz ve zeytinyağı ilave ederek hepsini güzelce karıştırın. Zeytinyağı ve tuz ile harmanladığınız rendelenmiş sarımsakları saklama kabında ya da ağzı kapaklı cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde yemek yapacağınız zaman sarımsağı soyup, rendelemekle uğraşmadan hemen kullanmanız mümkün olmaktadır.

Sarımsak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Birçok gıdayı muhafaza etmek için kullanılan dondurucuya sarımsak da koyulabilir. Bunun için tek yapmanız gereken sarımsakların kabuğunu soymak ve sonrasında bunları diş diş ayırarak buzdolabı poşetine koymak. Poşetin içinin havasını aldıktan sonra ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Bu pratik yöntem sayesinde istediğiniz her an elinzin altında kabukları soyulmuş sarımsak hazır bulunacaktır.

Bu yazımızda sizlerle soyulmamış ve soyulmuş sarımsak nasıl saklanır bu konularda pratik bilgiler paylaştık. Bahsettiğimiz yöntemlerden istediğinizi uygulayarak sarımsağı uzun süre çürümeden ve filizlenmeden saklayabilirsiniz. Mutfaklarımızda sıkça kullanılan kuru soğanı güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız kuru soğan nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir