Pet Şişe ile Vazo ve Kalemlik Yapımı

Pet Şişe ile Vazo ve Kalemlik Nasıl Yapılır

Pet şişe ile vazo ve kalemlik yapımı başlığı altında sizlerle evde uygulayabileceğiniz çok kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Evde atılmayı bekleyen eski çoraplar varsa bunları değerlendirmek için sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmaya göz atabilirsiniz. Kesmeden yapıştırmadan sadece basit bir teknik uygulayarak evde çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kullanmadığınız çorapların arasından bir çift seçmek. Evde tek bir pet şişe ile hem vazo hem de kalemlik yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe ile Vazo ve Kalemlik Yapımı

Evde dekoratif ürün yapmak için kullanılabilecek en ideal malzemelerden birisi de pet şişedir. Bu plastik şişeleri kesmek, boyamak ya da çeşitli malzemelerle kaplamak oldukça kolaydır. Pet şişeleri akrilik ya da sprey boya ile boyayabilirsiniz. Kaplama yapmak için de eva, keçe ve çeşitli kumaşlar kullanılabilir. İsterseniz bizim yaptığımız gibi kullanılmayan çorapları pet şişe kaplaması yapımında kullanarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Pet Şişe ile Vazo ve Kalemlik Yapımı
Pet Şişe ile Vazo ve Kalemlik Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • 1 çift çorap

Uygulamanın yapımında 1, 2 ya da 2,5 litrelik pet şişeler kullanılabilir. Çorapların ikisi de aynı ya da farklı olabilir.

Pet Şişe ile Vazo ve Kalemlik Nasıl Yapılır?

Tek bir pet şişe ile hem vazo hem de kalemlik yapmak mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken falçata yardımı ile pet şişeyi ortadan ikiye kesmek. Buradan sonrasında ise çorap ile kaplama yaparak güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Evde çorap ile kaplama nasıl yapılır bunu öğrenmek için paylaşacağımız örnek çalışmalara göz atabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kalemlik Yapımı

Pet Şişe ile Kalemlik Yapımı
Pet Şişe ile Kalemlik Yapımı

Evde pet şişe ile kalemlik yapmak isterseniz bunun için şişenin alt tarafını kullanabilirsiniz. Pet şişeyi falçata yardımı ile güzelce kesin. Sonrasında bunun alt tarafını alın ve çıkıntılar makas ile keserek düzeltin. Bu aşamada pet şişeyi yapmak istediğiniz kalemliğin boyutuna göre keserek kısaltabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra kalemlik hazır oluyor sıra buna çorap ile kaplama yapmaya geldi. Pet şişe parçasını dik olarak tutun ve bunu pet şişenin üzerine geçirin. Çorabı lastik kısmına kadar geçirdikten sonra makas yardımı ile alt taraftaki fazlalık çorabı kesebilirsiniz. Bu şekilde pet şişe ile kolay bir şekilde kalemlik yapabilirsiniz.

Pet Şişe ile Vazo Yapımı

Pet Şişe ile Vazo Yapımı
Pet Şişe ile Vazo Yapımı

Evde pet şişe ile vazo yapmak için pet şişeden kestiğiniz parçanın üst tarafını kullanabilirsiniz. Kestiğiniz parçanın kenarlarını makas ile düzelttikten sonra buna çorabı resimde gördüğünüz şekilde geçirerek güzel bir vazo yapabilirsiniz. Bu yazımızda bahsettiğimiz kolay geri dönüşüm çalışması sayesinde sizde evde tek bir pet şişe ile hem vazo hem de kalemlik yapabilirsiniz. Bu tür kolay geri dönüşüm projeleri ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız pet şişe ile kadeh kase yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir