Evde Çocuklar için Yazı Tahtası Nasıl Yapılır
Kendin Yap,  Nasıl Yapılır

Evde Çocuklar için Yazı Tahtası Nasıl Yapılır?

Evde çocuklar için yazı tahtası nasıl yapılır bunu öğrenmek isterseniz bu kolay kendin yap uygulamasının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. Küçük çocukları okuma-yazma öğrenmeye teşvik ettirmek için yazı tahtası oldukça etkilidir. Çocuklar bu tahtalara harf ve rakamları yazarak hem keyifli vakit geçirebilir hem de birçok şey öğrenebilirler. Dışarıdan yazı tahtası almak yerine bunu evde kendiniz yapmak isterseniz bu yazımızda bahsedeceğimiz kendin yap çalışmasını deneyebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Çocuklar için Yazı Tahtası Nasıl Yapılır?

Evde yazı tahtası yapımı için farlı çalışmalar bulunmaktadır. Biz sizler için bunlardan en kolay olanını seçtik. Kırtasiyeden alacağınız şeffaf bir dosya ve renkli A4 kağıt ile evde kolay bir şekilde yazı levhası yapabilirsiniz. Yapacağınız yazı tahtasındaki yazıların kolay dilinmesi için keçeli kalem kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Tahtaya porselen kalemi ya da tükenmez kalem ile yazılan yazıların çıkarılması zor olabilir. Keçeli kalem ile yazılan yazıları bir bez ya da sünger ile rahatlıkla silebilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra uygulamanı detaylarına geçebiliriz.

Yazı Tahtası
Yazı Tahtası

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane şeffaf dosya
  • 1 tane renkli A4 boyutunda fon kartonu ya da beyaz A4 kağıdı
  • Koli bandı
  • Makas
  • Süslemek için simli eva parçaları
  • Yapıştırıcı
  • Sünger

Tahtaya yazılacak yazıların belirgin olması için açık renkli fon kartonu ya da A4 kağıt kullanmanız gerekmektedir.

Yazı Tahtası Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise yazı levhası yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Şeffaf dosyanın içine karton ya da kağıdı dikkatli bir şekilde yerleştirmekle işe başlayın.
  • Şeffaf dosyanın açık olan tarafına koli bandı yapıştırarak burayı kapatın.
  • Yazı tahtasını bu şekilde yaptıktan sonra eva parçaları ile küçük kalp, çiçek ya da yıldızlar yaparak bunları tahtanın köşelerine yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra şeffaf dosya ile yazı levhası yapımı tamamlanmış oluyor. Düz bir süngerden makas yardımı ile dikdörtgen bir parça keserek bunu tahta silgisi olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz silgi olarak bir bez parçası da kullanabilirsiniz. Yazıları kolay silmek için süngeri biraz ıslatarak silebilirsiniz. Uygulama sonrasında tahtayı kurulamayı unutmayın. Evde bu eğlenceli çalışmayı çocuğunuzla birlikte yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız kolay yazı tahtası yapımı videolu anlatım bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Evde farklı bir kendin yap çalışması denemek isterseniz daha önce paylaştığımız damacana kapağı ile dekoratif süs yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: