Yumurtanın Sarısı ve Beyazı Nasıl Kolay Ayrılır?

Yumurtanın Sarısı ve Beyazı Nasıl Kolay Ayrılır

Yumurtanın sarısı ve beyazı nasıl ayrılır? diye merak ediyorsanız bu konudaki pratik bilgiler ve yumurta ayırma yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz. Yapacağımız yemek ve hamur işlerinde bazen yumurtanın sadece sarısı ya da beyazı kullanılmaktadır. Böyle bir durumda her ikisini birbirine karıştırmadan ayırmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Siz de bunlardan istediğinizi uygulayarak hiç zorlanmadan yumurtanın sarısını ve beyazını ayırabilirsiniz.

Yumurtanın Sarısı ve Beyazı Nasıl Kolay Ayrılır?

Yapacağınız bir tarif için yumurtanın beyazını sarısından ayırmanız gerektiği zaman bunun için sizi zorlamayacak en kolay yöntemi tercih ederek işinizi sağlama alabilirsiniz. Yumurtayı ortadan ikiye ayrılacak şekilde kırıp, yumurtanın beyazını bir kabuğa, sarısını diğer kabuğa gelecek şekilde kabuktan kabuğa değiştirebilirsiniz. Bu yöntem biraz zor olduğu için risk almak istemeyebilirsiniz. Mutfakta işinizi kolaylaştırmak için aşağıda bahsedeceğimiz pratik yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yumurtanın Sarısı Beyazından Nasıl Ayrılır?

Yumurtanın sarısını beyazından güvenli bir şekilde ayırmak isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz iki tane pratik yöntem bulunmaktadır. İlk yöntemde orta boy bir huniye ihtiyaç vardır. Bu yöntem oldukça basittir. Huninin altına bir tabak koyduktan sonra yumurtayı huninin içine dikkatli bir şekilde kırın. Bunu yaptığınızda yumurta akı huninin ağzından alttaki tabağa akacak ve huninin geniş kısmında ise yumurta sarısı kalacaktır. Bu yöntem taze yumurtada etkili olmaktadır.

Yumurtanın sarısını ayırma konusunda uygulanabilecek en kolay yöntem ise pet şişe kullanmaktır. Yöntemi uygulamak için küçük bir pet şişe kullanmanız gerekiyor. Sarısını ayırmak istediğiniz yumurtayı bir tabağa kırın. Daha sonra pet şişenin ağız kısmını yumurta sarısının üzerine getirin ve ve şişeyi biraz sıkın. Bunu yaptığınız zaman pet şişenin içinde meydana gelen basınç nedeni ile yumurta sarısı da şişenin içine geçecektir.

Yumurtanın Beyazı Sarısından Nasıl Ayrılır?

Son olarak yumurtanın beyazını ayırma konusunda uygulayabileceğiniz pratik bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Sarısını ve akını ayırmak istediğiniz yumurtayı kırmadan bunun tepesine küçük bir delik açın. Daha sonra yumurtanın altına bir tabak koyarak bunu ters çevirin. Bunu yaptığınızda yumurta akı sarısından ayrılarak tabağa akacaktır. Beyazının tamamının aktığına emin oluncaya kadar yumurtayı yavaşça sallayın. Sonrasında açtığınız deliği biraz daha büyüterek yumurta sarısını da başka bir tabağa alabilirsiniz.

Bu yazımızda yumurtanın sarısını beyazından ayırmak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Bu yöntemler sayesinde artık siz de yumurtanın sarısını ve beyazını kolay bir şekilde ayırarak bu işi kısa sürede halledebilirsiniz. Mutfakta kullanacağınız yumurtanın taze olup olmadığını test etmek isterseniz daha önce paylaştığımız bozuk yumurta nasıl anlaşılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir