Mantı Sosu Nasıl Yapılır?

Mantı Sosu Nasıl Yapılır

Mantı sosu nasıl yapılır? bunu öğrenerek evde pişirdiğiniz mantının lezzetini arttırabilirsiniz. Makarna gurubundan sevilen bir yemek türü olan mantıyı servis yaparken üzerine yoğurdun yanı sıra sos da dökebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız yemeğin hem görünümü hem de lezzeti daha güzel olacaktır. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız sos tarifini hem ev mantısında hem de hazır mantıda kullanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Mantı Sosu Nasıl Yapılır?

Mantı sosu yapımında salça ve yağın yanı sıra pul biber ve nane gibi baharatlar da kullanılmaktadır. Evde 5 dakika içinde hazırlayacağınız pratik sos sayesinde mantıyı daha lezzetli bir hale getirmeniz mümkün. Hazırlayacağınız sosun kıvamının akışkan olması gerekmektedir. Bunu sağlamak için sosa koyacağınız yağ ve salça oranını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Salçanın kolay erimesi için yağı iyice ısıttıktan sonra salça ilave etmelisiniz. Bu pratik bilgilerin ardından denemek isteyenler için aşağıda mantı sosu tarifi ve malzeme listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı tereyağ
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım yemek kaşığı salça
  • 2 tatlı kaşığı pul biber
  • 2 tatlı kaşığı nane

Sosun yapımında damak tadınıza uygun olarak biber ya da domates salçası kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Mantı Sosu Tarifi
Mantı Sosu Tarifi

Mantı Sosu Nasıl Yapılır?

Mantı sosu hazırlamak için ilk olarak tavaya tereyağ ve sıvı yağı alın. Yağlar iyice ısındıktan sonra tavanın içine salçayı da ekleyin ve salçayı ezerek karıştırın. Mantı sosunun akışkan olması gerektiğini yukarıda söylemiştik. Sos koyu ise bu aşamada biraz daha yağ ilave ederek akışkan olmasını sağlayabilirsiniz. Sosun yapımında kullanacağınız baharatların yanmaması için bunları salça kızdıktan sonra tavanın içine alın. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz

Evde mantı sosu yapımı bu şekilde olup mantının üzerine yoğurdun ardından bu sosu dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Mantı sosu hazırlarken kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bu pratik sos tarifi sayesinde artık mantıyı daha lezzetli bir şekilde pişirerek, sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Evde hazır mantı yapacaksanız bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler için daha önce paylaştığımız hazır mantı nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir