Çılbır Nedir, Nasıl Yapılır?

Çılbır Nedir Nasıl Yapılır

Çılbır nedir, nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Çılbır, Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Suda pişirilen yumurtanın üzerine sarımsaklı yoğurt ve pul biberli yağ dökülerek yapılmaktadır. Suda pişen yumurta deyince aklınıza haşlanmış yumurta gelmesin. Çılbır, suda pişen ve yağda yumurtaya benzeyen bir yemektir. Daha önceden evde bu yemeği pişirmediyseniz bu yazımızda çılbır yapımının püf noktaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Çılbır Nedir, Nasıl Yapılır?

Çılbır nedir bu sorunun cevabını verdik. Şimdide biraz çılbır yapmanın püf noktalarından bahsedelim. Yumurtaları kırmadan önce tenceredeki suyun iyice kaynamasını beklemeniz gerekmektedir. Aksi halde yumurtalar pişerken dağılabilir. Suyun içine bir miktar üzüm sirkesi ilave ederek de yumurtaların dağılmasını önleyebilirsiniz. Tenceredeki su iyice kaynadıktan sonra yumurtaları yakın mesafeden suyun içine kırmanız gerekmektedir.

Yumurtalar suda pişerken beyazlarını sarılarının etrafında toparlayarak pişmesini sağlamalısınız. Bu aşamada çılbır kaç dakikada pişer? diye merak edenler olabilir. Tenceredeki su kaynadıktan sonra orta ateşte 5 dakika kaynatmanız yumurtaların pişmesi için yeterli bir süredir. Çılbırın özelliği yumurtanın beyazının katı, sarısının ise hafif sulu kalmasıdır. Pişen yumurtaları delikli bir kepçe yardımı ile kaynar suyun içinden alarak servis tabağına koyabilirsiniz. Pişen yumurtaları bütün olarak bırakabileceğiniz gibi isterseniz bunları bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesebilirsiniz. Bu şekilde sosu iyice içine çekerek daha lezzetli olacaktır.

Çılbırın lezzet sırlarından bahsedecek olursak, üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ve pul biberli sosun yanı sıra servis sırasında kuru nane ya da kekik gibi baharatlar da kullanılabilir. Kullanacağınız yoğurdun sulu olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde yoğurdun suyu yemeğe karışacağı için tadı bozulacaktır. Pul biberli sosu hazırlarken lezzeti arttırmak için tereyağı kullanmanız gerekmektedir.

Çılbır Nasıl Servis Yapılır?

Çılbır
Çılbır

Çılbır farklı şekillerde servis edilebilen bir yemek çeşididir. Bu konuda en bilinen servis şekli pişen yumurtaların üzerine sarımsaklı yoğurt ve pul biberli yağ dökmektir. Eğer kahvaltı için çılbır yapacaksanız buna yoğurt ve yağ eklemek yerine kızarmış ekmeğin üzerine koyarak servis yapabilirsiniz. Bu şekilde sabah kahvaltısına uygun bir lezzet elde edebilirsiniz. Ispanak kavurmasının üzerine çılbır koyarak da lezzetli bir yemek yapabilirsiniz. Kısacası bu yemeği damak tadınıza uygun baharatlarla pişirebilir ve kendi zevkinize uygun olarak farklı şekillerde servis yapabilirsiniz.

Bu yazımızda öğrenmek isteyenler için çılbır nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve bu yemeğin lezzetini arttıracak püf noktalarını paylaştık. Siz de bu pratik bilgilerden faydalanarak evde sevdikleriniz için lezzetli bir yemek pişirebilirsiniz. Bu konuda kolay bir tarife ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız çılbır nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir