Hamsi Nasıl Ayıklanır

Hamsi nasıl ayıklanır? bunu öğrenmek isterseniz bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Hamsi, lezzetli bir balık çeşidi olarak sofralarımıza sıkça konuk olmaktadır. Küçük bir balık olması nedeni ile temizlemesi ve kılçıklarının ayıklanması biraz zor olsa da piştikten sonra ortaya çıkan lezzet çekilen zahmete değmektedir. Tava, buğulama, pilav, çorba ve daha birçok hamsi yemeği yapılmaktadır. Balığı hangi şekilde pişirecek olursanız olun ilk yapacağınız iş bunu temizlemek olmalıdır. Uygulayacağınız pişirme yöntemi farklılık gösterse de hamsiyi ayıklama şekli aynı olmaktadır. Bu konuda ihtiyacınız olan pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamsi Nasıl Ayıklanır?

Tüm balık çeşitlerinde olduğu gibi hamsi de pişirilmeden önce mutlaka ayıklanmalıdır. Evde hamsi ayıklamak için balığın içini açarak, bağırsaklar ve diğer kalıntıları temizlemeniz gerekmektedir. Eğer balığın kılçığını da çıkarmak isterseniz bu işi balığı parçalamadan dikkatli bir şekilde yapmanız lazım. Balığın başını olduğu gibi bırakabilir ya da onu da kılçığı ile beraber çıkarabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Balığın içini ve kılçıklarını temizledikten sonra bol su ile yıkayarak kalıntılardan arındırmalısınız.

Hamsinin içini açmak için başı yukarı gelecek şekilde avucunuzun içine alın. Başını çıkaracaksanız iki tarafından hafifçe bastırarak kolayca başı gövdeden ayırabilirsiniz. Sonrasında boşta olan elinizin işaret parmağı ile balığın alt tarafından, gövdesinden kuyruğuna kadar parmağınızı hafifçe bastırarak içini açın. Balığın kılçığını temizlemek isterseniz bunun için önce hamsiyi kopmayacak şekilde ikiye ayırın. Ortadaki kılçığı gövdeden kuyruğa doğru yavaşça çekerek çıkarın. Balığı başını çıkarmadan pişirmek isterseniz işaret parmağınızı solungaç kısmından kuyruğa doğru bastırarak içini açmanız gerekmektedir.

Temizlediğiniz hamsileri çeşmenin altında bol su ile yıkayarak içindeki kalıntıları iyice temizledikten sonra suyunu süzmesi için süzgece alabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra balık temizleme işlemi tamamlanmış oluyor. Hamsiyi ister tavada, ister fırında ya da farklı şekillerde dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle hamsi nasıl temizlenir? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu püf noktalarına dikkat ederek balığı kısa sürede güzelce temizleyerek sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Balık pişirdikten sonra oluşan kokudan kurtulmak isterseniz daha önce paylaştığımız evdeki balık kokusu nasıl gider yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir