Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır?

Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır

Evde kurabiye kalıbı nasıl yapılır? bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Kahvaltı ya da çay saati için pişireceğiniz hamur işlerine şekil vermek istiyor fakat kalıp olmadığı için bunu yapamıyorsanız size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Yapacağınız tatlı ya da tuzlu kurabiyelere kalp, baklava ve yaprak şekli vermek isterseniz bir tane kola kutusu temin etmeniz yeterlidir. Uygulamanın detayları için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır?

Evde kurabiye kalıbı yapımı için alüminyum folyo ya da içecek kutusu gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu tür malzemeler hamuru rahatlıkla kesebileceği için kalıp yapımı için uygundur. Kola kutusu ile kurabiye kalıbı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 tane teneke kutu, falçata ve makastır. Evde atılmayı bekleyen kutular varsa hemen çalışmayı yapmak için kolları sıvayabilirsiniz.

Evde Kurabiye Kalıbı Yapımı

Size bahsedeceğimiz adımları dikkatli bir şekilde uyguladığınızda istediğiniz sonucu rahatlıkla elde edebilirsiniz. 1 tane metal kutudan ile 3-4 tane kalıp yapabilirsiniz. İlk olarak teneke kutunun alt ve üst tarafını falçata yardımı ile kesin.

Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-1
Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-1

Sonra bunu makas ile 3 ya da 4 tane halka olacak şekilde kesin. Kenarlardaki fazlalıkları da keserek düzelttikten sonra şekil verme işlemine geçebilirsiniz. Bunların kenarı keskin olduğundan şekil vermeye çalışırken elinizi kesmemeye dikkat etmelisiniz.

Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-2
Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-2

Yuvarlak olarak kestiğiniz bu parçaların yan taraflarına parmaklarınızla bastırarak bunları yaprak şekline getirebilirsiniz.

Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-3
Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-3

Sonrasında bu yaprak kalıplardan birinin yukarı kısmını parmağınız ile içe doğru kıvırıp, iz çıkararak kalp şeklinde güzel bir kalıp yapabilirsiniz. Baklava şekli vermek isterseniz yuvarlak parçayı yaprak şekline getirdikten sonra bunun diğer kenarlarını da bastırıp iz çıkarmanız gerekiyor. Bazı teneke kutular yumuşak bir yapıya sahip olduğu için bunlara şekil verirken kırılmamasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-4
Evde Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır-4

Siz de evde güzel kalıplar hazırlamak isterseniz bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışması sayesinde dışarıdan hazır kalıp satın almanıza gerek kalmadan evde kendiniz de yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isteyenlere kolaylık olması için aşağıda kola kutusu ile kurabiye kalıbı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Aynı uygulamayı metal meyve suyu kutuları ile de yapabilirsiniz. Evde kolay buzdolabı süsü yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız plastik şişe kapağı ve düğmelerle magnet yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir