Kağıt Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kağıt Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır

Kağıt kek kalıbı nasıl kullanılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Çay saatlerinin sevilen hamur işlerinden birisi olan kekin sade, kakaolu, meyveli ve damla çikolatalı gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Keki tepside ya da büyük yuvarlak kalıplarda pişirebileceğiniz gibi isterseniz tek porsiyonluk kalıplarda da pişirebilirsiniz. Böyle bir durumda kağıt kek kalıbı kullanmanız gerekmektedir. Daha önceden bu tür kalıplardan kullanmayanlar için bu yazımızda kağıt kek kalıbı kullanımı hakkında pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kağıt Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kağıt kek kalıbı kullanacağınız zaman da aynı diğer kalıplarda olduğu gibi öncelikle yapacağınız tarife uygun olarak kek hamurunu hazırlamanız gerekmektedir. Hamuru hazırladıktan sonra bunu kalıplara dökmeniz gerekiyor. Kekin dağılmaması ve pişerken kalıbın dışına taşmaması için bu aşamada dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun için kalıba koyacağınız hamur miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Kekin pişerken kabaracağını dikkate alarak hamuru kalıbın yarısına kadar koymaya dikkat etmelisiniz.

Bu konudaki diğer bir önemli nokta da kağıt kek kalıbı yağlanır mı? sorusunun cevabıdır. Sorunun cevabı satın aldığınız kalıbın yapısına göre değişebilir. Kalın bir kalıp kullanıyorsanız bunu yağlamadan hamuru içine koyabilirsiniz. Fakat ince bir yapıdaki kalıpları yağladıktan sonra hamuru içine koymalısınız. Bu şekilde pişe kekleri kağıdından çıkarmanız daha kolay olacaktır. Kalıbın içine çok az sıvı yağ koyun ve sonrasında kalıbı hafifçe sallayarak yağın kalıbın her yerine güzelce dağılmasını sağlayın.

Kağıt Kek Kalıbı Tepsiye Koyulur mu?

Hamuru kalıplara boşalttıktan sonra bunları tepsiye aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayabilirsiniz. Eğer kullandığınız kalıp ince bir yapıda ise pişirken yayılıp keklerin şeklinin bozulmaması için silikon ya da metal muffin kalıplarına koyarak pişirmeniz gerekmektedir. Bundan sonrasında uyguladığınız tarifte yazan pişirme süresini dikkate alarak harika kekler yapabilirsiniz.

Yazımıza son vermeden önce merak edenler için kağıt kek kalıbı nerede satılır? sorusunun cevabını da paylaşalım. Bu tek kullanımlık kalıpları pasta malzemeleri saten yerlerde ve büyük marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler sayesinde siz de evde damak tadınıza uygun harika kekler pişirerek sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Evde pişirebileceğiniz kolay kek tarifleri arıyorsanız daha önce paylaştığımız çay saati için 3 pratik tarif yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir