Bollaşan Kazak Nasıl Düzelir?

Bollaşan Kazak Nasıl Düzelir

Bollaşan kazak nasıl düzelir? sorusunun cevabını öğrenerek bollaşıp, sündüğü için giyemediğiniz kazakları tekrar esli haline getirebilirsiniz. Soğuk kış aylarında en sık kullandığımız giysilerden birisi de kazaktır. Severek aldığımız kazaklar zamanla bollaşarak giyilmez hale gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda yazımızın devamında bahsedeceğimiz pratik bilgiler işinize yarayabilir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Bollaşan Kazak Nasıl Düzelir?

Yün kazaklar hassas bir yapıya sahip olduğu için bunları saklarken, yıkarken ve kuruturken dikkatli olmak gerekmektedir. Aksi halde kazaklar bollaşarak çirkin bir görünüm alabilir. Bu tür durumlarda kazağı atmak yerine eski haline döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bollaşan kazak için yapmanız gereken tek şey bunun daralmasını sağlamaktır. Aşağıda paylaştığımız yöntemler bu konuda işinize yarayabilir.

Bollaşan Yün Kazağı Düzeltme Yöntemleri

Kazaklar sıcak su ile yıkandığı zaman küçülüp daralmaktadır. Bu nedenle sünen kıyafet sıcak suda yıkandığı zaman çekerek tekrar eski haline dönecektir. Bu yöntemi uygularken suyun sıcaklığı dikkatli ayarlanmalıdır. Çok yüksek sıcaklıkta yıkanması kazağın giyilemeyecek şekilde daralmasına sebep olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için suyun sıcaklığını 60 dereceden yüksek tutmamaya dikkat etmelisiniz.

Dikiş dikmeyi biliyorsanız bollaşan kazağı elde daraltabilirsiniz. Bunun için kazağı ters çevirin ve üzerinize tam gelen bir kazağı bunun üzerine koyarak iz sabunu yardımı ile ölçü alın. Aldığınız bu ölçüye göre elde ya da dikiş makinesinde dikerek yün kazağın tekrar üzerinize göre olmasını sağlayabilirsiniz.

Sünen kazağı düzeltmek için sirkeli su da kullanabilirsiniz. Bunun için önce kazağı normal bir şekilde yıkayın ve sonrasında ılık suyun içinde bekletin. Son olarak da sirkeli suda bekletin ve düz bir yere havlu sererek bunun üzerinde kurumaya bırakın.

Bu yazımızda sizlerle sünen kazak nasıl düzelir? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Bu yöntemlerde istediğinizi uygulayarak siz de bollaşan kazaklarınızı atmak yerine tekrar eski haline döndürebilirsiniz. Bu yöntemleri sadece yün kazaklar için değil bollaşan atkı, bere, yelek ve ceket gibi tüm yün kıyafetler için kullanabilirsiniz. Kışın kullandığınız deri çizmeleri evde boyamak isterseniz daha önce paylaştığımız deri çizme nasıl boyanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir