Derz Araları Nasıl Temizlenir?

Derz Araları Nasıl Temizlenir

Derz araları nasıl temizlenir? bunu merak ediyorsanız yazımızda konu hakkında pratik bilgiler paylaşıyoruz. Derz; mimaride kullanılan bir dolgu çeşididir. Derz dolgu; duvar taşlarının, tuğlaların, mermer ve fayansların aralarını doldurmak için kullanılan kimyasal bir bileşiktir. Banyo, mutfak, balkon ve teraslarda derz araları bulunmaktadır. Kullanıldığı alana temiz ve şık bir görünüm kazandıran derz arasının temiz kalabilmesi için temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Derz aralarında zaman içinde kararma ve sararmalar meydana gelebilir. Böyle bir durumda Doğru malzemeler ve uygun yöntemler uygulanarak sorun kolay bir şekilde çözülebilir.

Derz Araları Nasıl Temizlenir?

Mutfak, tuvalet ve banyo gibi alanlardaki fayansların arasında bulunan derzler ortamdaki nemden dolayı zaman içinde renk değişimine uğrayarak kötü bir görünüm oluşturabilir. Böyle bir sorun yaşamamak banyo, mutfak ve tuvaleti temizlerken bu alanları da ihmal etmemek gerekmektedir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için kararan fayans araları nasıl temizlenir? buna bir göz atmakta fayda var.

Çamaşır Suyu ile Sararan Derz Araları Nasıl Temizlenir?

Her evde bulunan çamaşır suyu bu konuda çok işinize yarayabilir. Çamaşır suyunu doğrudan uygulayabileceğiniz gibi isterseniz çamaşır suyu ve karbonat ikilisinden de faydalanabilirsiniz. Bu iki malzemeyi kullanarak hazırlayacağınız karışımı sararan fayans aralarına sünger yardımı ile uygulayarak eski beyazlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Derz Araları Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Ev temizliğinde doğal bir ürün kullanmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında sirke bulunmaktadır. Sirkenin asit özelliği yağ ve kirleri çözme konusunda etkili olduğu gibi derz aralarındaki sararma ve kararmalarda da etkili olacaktır. Sirke ve sıcak su ile hazırlayacağınız karışımı eski bir diş fırçası ya da sert bir sünger yardımı ile derz üzerine uygulayarak tekrar temiz be beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle derz temizliği hakkında pratik bilgiler paylaştık. Bu konuda daha kolay bir yöntem uygulamak isterseniz marketlerde satılan derz temizleyici ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünü sünger ya da kullanmadığınız bir diş fırçası ile uygulayarak kolay bir şekilde sorunu çözebilirsiniz. Tüm yöntemleri denediğiniz halde sorun çözülmediyse derz kalemi kullanarak bunları beyaza boyayabilirsiniz. Klozette oluşan sarı lekelerden şikayetçi iseniz daha önce paylaştığımız klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir