Yumurtalı Pırasa Kavurması Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Pırasa Kavurması Nasıl Yapılır

Yumurtalı pırasa kavurması nasıl yapılır? bu sorunun cevabını öğrenerek siz de bu harika lezzetle tanışabilirsiniz. Sevilen kış sebzelerinden birisi olan pırasanın sulu yemeği, dolması ve mücveri yapılmaktadır. Bu sebzeyi kavurarak pişirmek isterseniz yazımızın devamında tarifi bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Yumurtalı Pırasa Kavurması Nasıl Yapılır?

Pırasa kavurması yapımı kolay olmasının yanı sıra pişirme süresi de oldukça kısadır. İşin içine yumurta girdiği zaman yemek daha lezzetli ve doyurucu olmaktadır. Karabiber ve pul biber gibi baharatlarda daha iştah açıcı bir hale gelen bu yemeği daha önce pişirmeyenler için aşağıda kolay yumurtalı pırasa kavurması tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Yumurtalı Pırasa Kavurması
Yumurtalı Pırasa Kavurması

Gerekli Malzemeler

  • 4 sap pırasa
  • 2 tane kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 tane yumurta
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz

Paylaştığımız malzeme listesi 4 kişilik olup, yemeğin yapımında kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Yumurtalı Pırasa Kavurması Tarifi

Yemeğin ön hazırlık aşaması olarak pırasaların baş kısımlarını kesin. Dış yapraklarını çıkardıktan sonra bunları bol su ile yıkayın. Sonrasında kesme tahtasına alarak ince halkalar şeklinde doğrayın. Kuru soğanların kabuğunu soyduktan sonra bunları da ince bir şekilde doğrayın. Ön hazırlık aşamasını bu şekilde tamamladıktan sonra yemeğin yapımına geçebilirsiniz.

Geniş bir tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra içine soğanları ilave edin. Birkaç dakika bu şekilde kavurarak soğanların yumuşamasını sağladıktan sonra pırasaları da tencerenin içine alın. Üzerine tuz ve baharatları ilave ederek 5 dakika kadar tüm malzemeleri kavurarak pişirin. Daha sonra ocağın altını kısın ve tencerenin kapağını kapatarak pırasalar yumuşayana kadar pişirin.

Pırasaları çok kalın olarak doğramazsanız yaklaşık 10 dakika içinde yumuşayacaklardır. Son olarak yumurtaları bir kasenin içine kırın ve bunları güzelce çırparak kavrulmuş pırasanın üzerine ilave edin. Yumurtalar istediğiniz kıvamda piştikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz.

Evde yumurtalı pırasa kavurması yapımı bu şekilde olup yemeği soğutmadan servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Yemeğin yapımında pırasanın yanı sıra domates, biber ve havuç gibi sebzeler kullanarak farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Aile üyelerine pırasa yedirmekte zorlanıyorsanız bir de bu şekilde denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sebzeyi sulu yemek olarak pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız zeytinyağlı pırasa tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir