Doğru Parfüm Seçimi için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Parfüm çeşitleri, yeni bir koku denemek isteyen ya da aynı parfümü kullanmaktan sıkılan kişiler için onlarca seçenek barındırır. Çeşitli kimyasalların ve aromaların karışımıyla elde edilen sıvılara parfüm denir. Parfümün kalıcılığını artırmak ve daha güzel kokmasını sağlamak için çözücü, inceltici, esans oranını dengeleyen maddeler kullanılır.

M.Ö 4000’li yıllara kadar uzanan koku geleneği, ilk olarak bitki ve reçinelerin tütsüye çevrilmesiyle insan hayatına dahil edilmiştir. Kişniş, kozalaklı ağaç reçinesi, bergamot, badem gibi çeşitli bitkilerin yakılmasıyla elde edilen tütsüler, yine farklı ot, çiçek ve baharat özleriyle harmanlanarak parfümün elde edilmesini sağlamıştır. Parfümün asıl çıkış noktası ise 14. yy’da Fransa’nın güney kesimindeki sanayileşmeye dayanır. Günümüzde dahi birçok parfüm çeşidi Fransa’da üretilip farklı ülkelere ihraç edilir.

Versace Parfüm
Versace Parfüm

Parfümün Kalıcı Olması Neye Bağlıdır?

Kalıcı parfümler, konsantre ve esans oranları doğrultusunda çeşitli nitelik kazanır. Kaliteli parfüm arayışında olanların ilk bakması gereken nokta konsantre oranıdır. Eğer alkol oranı yüksekse, alkol uçucu bir madde olduğu için kalıcılığını azaltır. İlk sıkımda keskin bir koku veren parfümler, ortalama 1 saat gibi bir zaman diliminde kendi kokusunu yaymaya başlar. Teninizle etkileşim halinde olan koku maddeleri, herkeste farklı bir aromaya bürünür.

Hangi ürünleri tükettiğinize bağlı olarak da parfümün etkisi ve sunduğu koku değişmektedir. Örneğin sebze, et, baharatlı veya baharatsız besin tüketmek, teninizde oluşan kokunun farklılaşmasına neden olmaktadır.

Parfüm
Parfüm

Parfüm şişelerinde; EDT, EDC ve EDP gibi terimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu terimler, kalıcılık ve konsantre oranlarındaki değişiklikleri simgeler.

Kalıcı parfümde ilk kural, yoğun koku vermesi ve ayrıca yaklaşık değerlere bakıldığında, %14 ile -45 oranları arasında değişen konsantre değerine sahip olmasıdır. Kalıcılığı yüksek olan kokuların parfüm fiyatları yukarı yönlü bir ivme kazanmaktadır. Yoğunluk sırasına göre bakıldığında; EDP %6 ile 15 oranında konsantre barındırırken, EDT %5 ile 8 arasında, EDC ise %5 dolaylarında kalır. Bu durumda fiyat olarak değerlendirirseniz EDC en uygun parfüm fiyatları aralığına sahiptir.

Hangi Parfüm Markalarını Seçmek Gerekir?

Parfüm seçiminde; yaş ve ten uyumu gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca stiliniz ve yaşam tarzınız da size tüyolar verir. Sadece parfüm fiyatları ile sınırlı kalmayıp giyiminizden yaşam tarzınıza, yeme içmeden teninize kadar her türlü kıstası el alarak seçim yapmalısınız. Lidyana online alışveriş adresinde parfüm markaları geniş bir segment içermektedir. Kadın parfüm markaları arasında Garnier, Fila, Gres Cabotine, Kenzo, Lacoste, Rihanna, Versace gibi ünlü isimleri görebilirsiniz.

Parfüm Çeşitleri
Parfüm Çeşitleri

Lidyana kadın parfüm çeşitlerini incelemek için linke tıklayabilirsiniz:

https://www.lidyana.com/parfum/bayan-parfumleri

Erkek parfüm markaları arasında ise Davidoff, Emporio Armani, Gucci, Jil Sander, Playboy, Trussardi, Tom Ford parfümleri ve daha birçok isim yer alır. Daha önce kullandığınız kokuları ya da hangi kokuyu istediğinize karar vererek, parfüm çeşitleri içerisinde kendinize en uygun

olanı rahatlıkla seçebilirsiniz. Bütçenizden biraz olsun feragat ettiğiniz takdirde, uzun süre kalıcılığını koruyan parfümlere sahip olarak, duruşunuzu bir adım öne çıkarmanız mümkün. Erkek parfüm seçiminde de Lidyana koleksiyonunu inceleyebilirsiniz: https://www.lidyana.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir